Başkan Yavaş, sulu tarım projesi için çiftçiler buluştu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Büyükşehir Belediyesine ait Gölbaşı Karaoğlan’da bulunan arazide Başkentli çiftçilerle bir araya geldi.  Tarımda modern uygulamaların önemine dikkat çeken ve sulu tarımı destekleyeceklerini vurgulayan Başkan Yavaş, “İnşallah Ankara’daki bu ışık Türkiye’ye de yayılacak, yeniden tarıma dönülecek” dedi.

KESİKKÖPRÜ’DEN BOŞA AKAN SU GÖLBAŞI KARAOĞLAN’DA TARIM ARAZİSİNDE KULLANILIYOR

Yaklaşık 70 çiftçiyle görüş alışverişinde bulunan Başkan Yavaş, hem sorunları dinledi hem de sulu tarımla ilgili sorulara yanıt verdi.

Çiftçileri destek programına alınan sulu tarıma teşvik etmeyi amaçladıklarını ifade eden Başkan Yavaş, Gölbaşı Karaoğlan’daki arazinin sulu tarıma örnek olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

“Kesikköprü’den gelen suyu 20 yıl, 50 yıl daha kullanabilmek için ayda birkaç defa boşuna akıtmamız gerekiyorduGerede suyu da gelse orada şimdi 1 milyar dolarlık yatırım var. Onun boşa gitmemesi için akıtmamız gerekiyor. Biz de madem bunu boşuna akıtacağız o pompaların çalışması gerektiğini ve buradaki yaklaşık 1 milyon 300 bin dönüm arazinin sulanabileceğini söyledik. Bu yüzden ilk uygulamayı belediyenin kendi arazisinde yaptık. Özellikle civardaki hemşehrilerimizin gelip yerinde görmesini istedik.”

Gölbaşı Karaoğlan’dan elde edilen ürünleri sosyal yardım alan vatandaşlara ücretsiz dağıttıklarını belirten Başkan Yavaş, “Sulu tarımla maddi anlamda kaç para kazanılacağını görmenizi de istiyoruz. Sulu tarımın yatırım maliyeti pahalı, başlangıcı pahalı. Plansız ekilince zarar verebiliyor. Sulu tarımla sadece sebze değil isterseniz buğday, arpa, ekin ve mısır da ekebilirsiniz. Sulandığı zaman verimin daha fazla arttığını görüyoruz” dedi.

sulu tarım

SULU TARIM YAPACAK ÇİFTÇİLERE SU VE SU DEPOSU DESTEĞİ

“En büyük projem Ankaralıyı zengin etmek” diyen Başkan Yavaş, kırsal kalkınma projeleriyle Başkent ekonomisini ayağa kaldırmayı hedeflediklerini belirterek, çiftçilerin sulu tarımdan daha çok para kazanmalarını istediklerini söyledi.

İlk etapta Kesikköprü’den gelen suyu Gölbaşı Karaoğlan arazisinde sürdürülen sulu tarımda kullandıklarını vurgulayan Başkan Yavaş, sulu tarım modeline geçmek isteyen çiftçilere su desteği sağlayacaklarını açıkladı:

“Sulu tarımdan yararlanmanızı istiyoruz. Nerede kim daha çok ek iş yapacaksa oraya su deposu yapmak suretiyle sulu tarıma geçenlere su vereceğiz. Bunun bir maliyeti var, deponun, sulama sisteminin bir maliyeti var. Ekmeyecekseniz eğer boşuna yapmayalım. Ne kadar sulu tarıma geçen hemşehrimiz olursa onların hesabına göre su deposunu büyük veya küçük yapacağız.”

Başkent’te ekilebilecek ne kadar yer varsa ekilmesini istediğini de söyleyen Başkan Yavaş, sözleşmeli üreticilik modelini hayata geçirdiklerini ve bunun kırsal kalkınmaya katkı sağlayacağını da anlattı:

Geçen sene arpa, buğday ve nohut ekilsin, bakliyat ekilsin dedik. Biz bu bölgedeki köylülerden ellerinde kalan ürünleri satın aldık ve dağıttık, zarar etmesinler diye. Bu sene bin 15 çiftçiyle alım garantili bir çalışma yaptık. Çoğu da nohut ekti. Alım zamanı gelince Ankara’da alım garantisi olduğunu duyunca piyasa da yükseldi. Piyasa yükselince de biz bunu dışarı satsak olur mu dediler. Biz zaten sizin fazla para kazanmanız için bu işi yaptık dedik.”

BAŞKAN YAVAŞ: “İNŞALLAH ANKARA’DAKİ BU IŞIK TÜRKİYE’YE DE YAYILACAK”

 Tarımda üretimin zamanla azaldığına dikkat çeken Başkan Yavaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Amacımız kendimiz üretip kendi paramızla kazanmak. Biz yol göstermeye çalışıyoruz. Burası güzel bir örnek oldu. İnşallah sizlerle beraber bu işi daha da büyüteceğiz. Ek iş konusunda yol göstermemiz istendiği zaman uzmanlar tarafından toprak tahlili ve ilaçlama dahil yardımcı olacağız. Ortak üretim tesisi kurarak her şeyinize yardımcı olacağız. Bir deneyelim inşallah Ankara’daki bu ışık Türkiye’ye de yayılacak, yeniden tarıma dönülecek. Alım garantili tarıma başlarsak ülkemize bu şekilde faydamız olur.”

Çiftçilerin yanında mahalle muhtarlarıyla da bir araya gelerek yeni projeler üretmeyi amaçladıklarını belirten Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Fazıl Köremezli de şu bilgileri paylaştı:

“Gölbaşı Karaoğlan Mahallesi’ndeki 2 bin 700 dönümlük arazimizi tarıma açmıştık. Kızılırmak’tan gelen suyun diğer köylerimizi de kapsayacak şekilde sulu tarım yapılabileceğini, sulu tarım yapmaları halinde sözleşmeli üretim yapacağımızı beyan ettik. Sözleşmeli üretim yaparak daha büyük alanlarda sulu tarım yapmayı planlıyoruz. Kooperatifler üzerinden köylülerimizle bu çalışmayı yapmak istiyoruz. Çiftçilerimiz pazarlama noktasında sıkıntı çekiyorlar. Mesela patatesle ilgili bu bölgede hiç üretim yapılmamıştı ama biz bu bölgede patates üretimi yaparak bunu göstermiş olduk, çiftçilerimiz de toprağın verimli olduğunu görmüş oldu. Şimdi sözleşmeli üretim yaptıklarında kazançlarının daha fazla olacağına inandılar. Bizimle ortak olmak istiyorlar ve heyecanlılar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir