Başak Demirtaş’tan Spano’ya davet: Durumu bir de bizden dinleyin

Başak Demirtaş, Mardin kayyımı ve AKP yetkililerini ziyaret eden AİHM Başkanı’na tepki gösterdi.

Başak Demirtaş, Erdoğan’la yaptığı görüşmenin ardından Mardin kayyımunu ziyaret eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Spano’yu, “Diyarbakır’da misafirimiz olursanız başta eşim Selahattin Demirtaş olmak üzere HDP’li siyasetçilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki davalarını size anlatmak isterim” sözleriyle eleştirdi.

AİHM Başkanı Robert Spano Türkiye ziyaretinde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve iktidar yetkilileriyle görüşmelerde bulundu. Mardin programında Mardin Valisi ile Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Mahmut Demirtaş’ı ziyaret etti. Spano’nun bu ziyaretine AKP yöneticileri de eşlik etti.

‘DURUMU BİR DE BİZDEN DİNLEMEK İÇİN BANA SADECE BİR SAAT AYIRMANIZ YETERLİ OLACAKTIR’

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, Spano’nun programına tepki gösterdi. Kayyımla yapılan görüşmeyi anımsatan Demirtaş, “Mahkemenizin verdiği kararları uygulatmayan Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilileriyle görüştünüz. Son olarak Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımu ve AKP İl Başkanıyla da bir araya geldiğinizi görüyorum” dedi. Demirtaş, tepkisinde şu ifadeleri kullandı:

“Mardin, Diyarbakır’a komşu. Şayet Diyarbakır’da misafirimiz olursanız başta eşim Selahattin Demirtaş olmak üzere HDP’li siyasetçilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki davalarını size anlatmak isterim. Eminim ki, ziyaretiniz sırasında görüştüğünüz yetkililerinden hükümetin pozisyonunu fazlasıyla öğrenme fırsatınız oldu. Durumu bir de bizden dinlemek  için, bana sadece bir saat ayırmanız yeterli olacaktır. Sizi Diyarbakır misafirperverliğiyle ağırlamak isterim. Saygılarımla.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir