Bakan Koca’dan itiraf gibi açıklama: Halkın sağlığı kadar, ulusal çıkarlar da korunmaktadır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “salgınla mücadele sürecinde devletin halkın sağlığı kadar, ulusal çıkarını da koruduğu” yönündeki açıklamasına muhalefet partilerinden tepki geldi. CHP Milletvekili Murat Emir, Bakanı Koca’nın açıklamasını “Bakandan bir itiraf daha. Rakamları ulusal çıkarlar için çarpıttım demeye getiriyor” şeklinde değerlendirdi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı “Bilelim ki, salgınla mücadele sürecinde, devletimiz, HALKININ SAĞLIĞI KADAR, ULUSAL ÇIKARLARINI DA korumaktadır. Çünkü salgın hayatın bütün alanlarını etkilemektedir. Mesuliyeti olmayan bazı kişilerin tenkitleri, fotoğrafın bir noktasına mercekle bakıp, leke aramaktan farksızdır” paylaşımı tepkilere neden oldu.

Pozitif hasta sayısı rakamlarının gerçek rakamdan düşük gösterildiğini ortaya çıkaran CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise “Bakandan bir itiraf daha. Rakamları ulusal çıkarlar için çarpıttım demeye getiriyor. Ulusal çıkarlar, pandemi sürecinde evrensel ölçütlerde önlemler alınarak, halkı doğru bilgilendirerek, ekonomik anlamda vatandaşın yanında yer alarak korunur. Gerçekleri gizleyerek korunmaz”dedi.

 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, covid-19 hasta sayısının resmi rakamlarda daha düşük gösterildiği yönünde açıklama yaptı ve devlet birimlerinden elde ettiği raporları basınla paylaştı. Bakan Koca, bu iddialarla ilgili yaptığı açıklamada, “Her vaka hasta değildir” dedi. Bunun üzerine meslek kuruluşları ve muhalefet partileri devleti gerçek rakamları saklamakla suçladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir