Bakan Albayrak ekonomik verileri yorumladı: Temeller sağlam

TÜİK’in bugün açıkladığı verilere göre dış ticaret temmuz ayında 2,7 milyar dolar açık verdi. Türkiye ekonomisi ise yılın ikinci çeyreğinde mevsim ve takvim etkisinden arındırılmamış haliyle yüzde 11, arındırılmış haliyle ise yüzde 9,9 küçüldü.

Verileri yorumlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise iyimser bir tablo çizdi. Koronavirüs salgınının etkilerinin yılın ikinci çeyreğinde hissedileceğini bildiklerini aktaran Albayrak, “Kötümser tabloların aksine GSYİH oranımız dünya ülkelerine kıyasla iyi bir sonuç verdi. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam, dinamikleri kuvvetli” değerlendirmesinde bulundu.

Albayrak, ‘istihdama dayalı üretim ve vatandaşının yanında olan bir ekonomi modeliyle’ Türkiye’nin yılı pozitif ayrışarak kapatacağını belirterek, “2021’e pandeminin izlerini silerek girmekte kararlıyız. İnşallah ‘V’ çıkışı GSYİH verilerinde de göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Albayrak’ın paylaşımında, ülkelerin ikinci çeyrek GSYİH oranları da yer aldı. Buna göre, ABD yüzde 31,7’lik daralmayla listenin ilk sırasında bulunurken Birleşik Krallık’ın ikinci çeyrek küçülme oranı yüzde 22,8 oldu.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir