DOLAR KURU NEDEN YÜKSELİYOR

Doların durdurulamayan yükselişi ile ilgili de açıklama yapan Babacan bunun sebebini karşılıksız para basmaya bağladı.

Ali Babacan, “Koronavirüs krizinin sağlık kısmı bittiğinde çok ciddi bir ekonomik krizle yüzleşeceğiz. İşsizlik rakamlarının geleceği boyutu açıklamaya korkuyorum” dedi. Koronavirüs krizi nedeniyle dünyadaki birçok önemli ekonomistle görüştüğünü ifade eden Babacan, “Kısa sürede sorunlar çözülmez, uzun vadeli bir kriz beklentisi var. Türkiye de gerekli tedbirleri almazsa çok ciddi sıkıntılar yaşar” dedi.

Babacan’ın açıklamaları şöyle:

TEDBİR PAKETLERİ YETERSİZ

“Türkiye’de maalesef ekonomik tablo son yıllarda gittikçe bozuluyordu, bütçe açığı artıyordu. Maalesef Türkiye bu zayıf bünyeyle bu koronavirüs salgınına yakalandı. Açıklanan tedbir paketleri çok çok küçük. Türkiye’nin bu krizi düzgün atlatabilmesi için en az 20 milyar dolarlık bir döviz kaynağına ihtiyacı var. Aksi hâlde maliyeti çok yüksek olur. Maliyeti, hem durgunluktur hem işsizliktir, yoksulluktur.

UZUN VADELİ KRİZ BEKLENTİSİ

“Koronavirüs krizi nedeniyle dünyadaki bir çok önemli ekonomistle görüştüm kısa sürede sorunlar çözülmez, uzun vadeli bir kriz beklentisi var. Türkiye de gerekli tedbirleri almazsa çok ciddi sıkıntılar yaşar.”