Babacan’dan KHK çıkışı: Son dört senede OHAL gerekçe gösterilerek KHK zulmü uygulandı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, son dört yılda OHAL gerekçe gösterilerek bir KHK zulmü uygulandığını belirterek, “Güçlü devlet, hiçbir vatandaşını ekmeğe muhtaç bırakmaz”dedi.

Babacan, partisinin Erzurum İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, KHK’larla ilgili önemli bir çıkış yaptı. Babacan, son dört senede OHAL gerekçe gösterilerek bir KHK zulmü uygulandığını belirterek, “OHAL KHK’ları ile herkesin ismi tek tek bir kararnameye yazıldı, herkes bir sepete atıldı, işlerine, aşlarına son verildi”dedi.

KHK ile işine son verilen vatandaşların büyük bir kısmı yargı tarafından aklandığını vurgulayan Babacan, “Bu kişilerin özlük hakları iade edilmelidir. İtibarları iade edilmelidir. Yapılan hukuksuz işlemler nedeniyle maruz kaldıkları tüm zararlar telafi edilmelidir.”dedi.
“Güçlü devlet, hiçbir vatandaşını ekmeğe muhtaç bırakmaz” diyen Babacan, “Bağımsız ve tarafsız yargı ‘makamlarınca haklarında kesinleşmiş karar verilmedikçe herkes masumdur. Güçlü devlet, gazetecilerini aydınlarını hapse atan devlet değildir. Güçlü devlet, hukukun üstünlüğü ilkesini çiğneyip güç gösterisi yapan devlet değildir. Güçlü devlet, özgürlüklerin kısıtlanmasını bir marifet sayan, doğarken kimlik kartı verdiği vatandaşını kimsesizliğe terk eden devlet değildir. Bağımsız ve tarafsız yargı makamlarınca haklarında kesinleşmiş karar verilmemiş herkes masumdur. Bu kişilerin özlük hakları iade edilmelidir. İtibarları iade edilmelidir. Yapılan hukuksuz işlemler nedeniyle maruz kaldıkları tüm zararlar telafi edilmelidir.”dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir