Babacan ve Davutoğlu’nun sosyal medya izlenme oranları ne anlatıyor? Haber-İzlenim

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun son günlerde katıldıkları sosyal medya yayınları yüz binlerce, hatta milyonlarca kişi tarafından izlenerek, günün bazen de haftanın trendleri arasına giriyor. Peki, ana akımın görmezden geldiği bu iki eski AK Parti’li ismi kim izliyor? Yayınları neden bu kadar ses getiriyor?

HABER-İZLENİM

AKP’den koparak kendi partilerini kuran eski başbakan Ahmet Davutoğlu ile 2002-2013 arası ‘AK Parti ekonomi hikâyesinin’ mimarı Ali Babacan’ın katıldıkları programlardaki izlenme oranları son günlere damgasını vuran en önemli medya olayı olarak öne çıkıyor. Ana akım medyada kendilerine yer bulamayan Davutoğlu ve Babacan, özellikle YouTube üzerinden canlı yayınlanan programlarla yüz binlerce insana ulaşma imkânı buluyor. İkilinin YouTube kayıtları günlerce popüler video kanalının “trendlerinin” en üstünde yer alıyor, on binlerce yorum alıyor, toplam izlenme oranları da milyonlara ulaşıyor. Peki bu “izlenme” oranları ne anlatıyor?

GELENEKSEL MEDYADA GÖRMEZDEN GELİNİYORLAR

Medyanın neredeyse tamamen iktidar kontrolünde olduğu bir dönemde AK Parti’den ayrılan isimlerin kurdukları Gelecek Partisi ile Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kendisini  ana akım olarak niteleyen medyada kendilerine yer bulamıyor. Büyük haber kanalları bu iki partinin liderleri Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ı ekranlarına taşımaktan ‘çekiniyor’. Zira, onlara yer vermenin ağır bedelleri olduğu ‘bilinen bir sır’. Yayın durdurmadan reklam kesmeye, tasfiyeden kapatmaya kadar geniş bir skalada dillendirilen ‘ceza yöntemleri’ Davutoğlu ve Babacan’a mesafeli duran medyanın halini anlamak için ‘yeterli’. Gazetelerin durumu ise daha vahim. Resmi ilanlara mahkûm gazeteler, demoklesin kılıcı gibi tepede dolaşan Basın İlan Kurumu’nu atlatıp en ufak ‘olumlu’ haberi girmeye çekiniyor. Ana akıma ait internet mecralarının durumu da farklı değil. Her gün Davutoğlu ve Babacan aleyhine sayısız haber girilirken, çoğu zaman gazetecilik sınırları da aşılarak hakaretlere, aşağılama ve küçümsemelere varan yayınlar artık vaka-i adiyeden sayılır.

GÜNDEMİ İNTERNET MEDYASI BELİRLİYOR

Yayın mecrasının değiştiği, basılı gazetelerin değil internet haber sitelerinin gündem belirlediği, haber kanalları programlarının yerini YouTube, İnstagram ve Scope yayınlarının aldığı bir ortamda tümüyle iktidar kontrolündeki medyanın Davutoğlu ve Babacan’ı görmezden gelmesi, dahası her gün yeni bir ‘ihanet çemberinde’ resmetmesi bir anlam taşıyor mu peki? Bilhassa 60 yaş üstü vatandaşların hâlâ geleneksel medyayı kullandığını varsayarsak, evet kısmen anlam taşıyor. Ama ülkenin büyük çoğunluğunu temsil eden gençler ile orta yaş grubunun sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanması iktidarın cansiperane savunduğu ‘kaleleri’ bir bir düşürmeye yetiyor. Koronavirüs pandemisi döneminde sosyal medya kullanımının birkaç kat artması da bu durumda etkili olmuş gözüküyor. Davutoğlu ve Babacan’ın, içinden çıktıkları partiyi didik didik eden, politikalarını ifşa eden, ‘içerideki’ durumu net bir şekilde resmeden açıklamaları belli ki halkta karşılık görüyor. Her iki ismin son bir ayda katıldıkları programların izlenme ve haber yapılma oranları bu durumu net olarak ortaya seriyor.

DAVUTOĞLU’NU YÜZBİNLER İZLİYOR

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in YouTube kanalında Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu ağırladığı program yarım milyondan fazla kişi tarafından izlendi. Bu program günlerce YouTube’un en çok izlenenler listesinde ilk sıralarda yer almayı başardı. Benzer şekilde Davutoğlu’nun gazeteci Adem Özköse ile katıldığı “Sınırsız” programı da 35 bin izlenmeye ulaştı. Davutoğlu’nun gazeteci Çağlar Cilara ile yaptığı yayın ise 54 bin kişi tarafından izlendi.

BABACAN’IN MİTİNGE DÖNEN CANLI YAYINI 

Özdemir’in DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı ağırladığı program ise yayından sonraki 13 saatte 670 binin üzerine çıkarak dünyadaki en popüler video uygulaması olan YouTube’un “trendleri” arasında ilk sırada yer aldı. Her geçen dakika artan izlenme oranı iki haftada 2,5 milyonun üzerinde izlenme oranına ulaştı. Cüneyt Özdemir’in yayın sırasında açıkladığı üzere programın rekoru da kırılarak yayını 87 bin kişi canlı izledi. Aynı şekilde Ali Babacan’ı anlatan ve “140journos” tarafından hazırlanan “Sakın kader deme” belgesel-çekimi de 2,1 milyonun üzerinde izlenme oranına üç haftada ulaşarak kırılması çok zor bir rekora imza attı. Babacan’ın gazeteci Çağlar Cilara’yla yaptığı program ise 204 bin kişi tarafından izlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da belli ki Babacan için hazırlanan “Sakın kader deme” belgeselini izledi. Zira o belgeselde Babacan’ın bir bakan olarak ekonomideki başarıları anlatılıyordu ve Erdoğan da ona cevap vererek Başbakanlığım döneminde görev verdiğim bazı kişiler şimdi farklı bir şekilde bize saldırıyor. Yahu sen bakansın. Başbakandan onay almadan sen o adımı atabilir misin? Kime yutturuyorsun” demişti. Böylece, ana akım medyada yer bulamayan Babacan’ın sosyal medya yayınlarının Erdoğan’ın sıkı takibinde olduğu ortaya çıkmıştı.

SOSYAL MEDYA ANA AKIM MEDYANIN YERİNİ ALDI

Canlı olarak yayınlanan bir programın 90 bine yakın izleyiciye ulaşması, üstelik siyasetçilerle yapılan konuşmaların bu çapta takip edilmesi Türkiye siyasetinde ‘yeni bir dönemin’ başladığını, dahası medya için de ‘ana akım’ veya ‘merkez medya’ kavramlarının da artık bir şey ifade etmediğini gösteriyor. Ana akım da merkez medya da mecra değiştirdi.

DAVUTOĞLU VE BABACAN’I KİMLER İZLİYOR?

Peki Ali Babacan’la Davutoğlu’nun katıldıkları programların çok izlenmesi ne anlama geliyor? Kim bu izleyenler?

AK Parti’den umudu kesmiş büyük bir kesim bu iki partinin neler yapabileceğini merak ediyor. Sözlerini tartıyor, biçiyor, değerlendiriyor. Yani Ak Partili olup, hâlâ bu partiye oy vermiş ama başta ekonomi olmak üzere adalet, akraba kayırmacılığı gibi alanlarda partiye tepkili bir seçmen kitlesi kendi içlerinden çıkan isimleri ‘izliyor’. Bir kredi verirler mi ilk seçimde ortaya çıkar.

YÜZDE 30’LARA DAYANAN KARARSIZLAR 

İkinci grup ise kendini ‘alternatifsiz’ olarak tanımlayan ve yüzde 30’lara vardığı tanımlayan ‘kararsızlar’. Kararsızlar, iki partiyi yakından izliyor. Bilhassa Ali Babacan’ın daha genç profilli ve dinamik partisini yakın markaja almış, onun gittiği her mecraya peşinden gidiyor, ekonomi başta olmak üzere, özgürlükler, demokrasi, ifade hürriyeti gibi söylemlere puan veriyor. Babacan’a yakın bir kaynak, partinin ana hedef kitlesinin işte bu ‘kararsızlar’ olduğunu söylüyor. Türkiye siyasetini şekillendirecek çok büyük bir kesim.

HAK, HUKUK VE ADALET ARAYANLAR 

Üçüncü grup ise ülkedeki adalet, hak, hukuk tufanından canı yananlar. Ülkede bir şeylerin değişmesini istiyor, başta cezaevlerindeki yüz binlerce siyasi, düşünce ve ‘terör’ mağduru olmak üzere dertlerinin anlatılmasını, dile getirilmesini, gündemleştirilmesini istiyor. Aileleriyle birlikte bir milyonu aşkın devasa KHK mağdurları ülkede yaşanacak olumlu bir değişimin habercisi olarak bu iki partinin söylemlerinde kendilerine yer arıyor. İki partinin de hem programlarında hem de söylemlerinde sık sık KHK’lılara özel vurgu yapması da bu yöndeki ‘talebin’ görüldüğü gösteriyor.

Son grup ise muhalif kesim. Bunlar da AK Parti’nin seçimle gidebilmesinin yolunun Gelecek Partisi ile DEVA Partisi’nin bu partiden koparacağı geniş oy bandının öneminin farkında. Bu yüzden Davutoğlu ve Babacan’ı geçmişleri nedeniyle sık sık eleştirip, zaman zaman yargılasa da çalışmalarını yakından takip ediyor, neler konuştuklarını, neyi nasıl ifade ettiklerini tartıp biçiyor.

ankarayon@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir