Babacan: Kuru 7 liranın altında tutmak için 120 milyar doları kibrit çakıp yaktılar

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, kuru 7 liranın altında tutmak için 120 milyar doları kibrit çakılarak yakıldığını söyledi. Babacan, hisse piyasalarında yabancı oranın yüzde 30’dan yüzde 5’e düştüğüne işaret ederek, piyasadan 12 ay içerisinde 14 milyar doların yurt dışına çıktığını vurguladı.

Babacan, Fox Tv’de katıldığı programda gündemdeki konuları değerlendirdi. Babacan, 2019 yılının başından bugüne kadar Merkez Bankası’nın rezervlerinde değişim yaklaşık 120 dolar olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bu ne uğruna yapıldı? Çünkü para politikası yanlış bir yerde tutuluyor çünkü Merkez Bankası artık bağımsız değil.

Merkez Bankası yanlış ve inat uğruna bir noktada tutuluyor. Bakın çok güzel yönetiyoruz, kurda artmıyor demek için kamu bankaları başta olmak üzere farklı metodlarla Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini sata sata erittiler. Yabancıların kolayca Türkiye’den çıkmasına yardımcı oldular. Hem de iyi değerden aldı gitti. 12 ayda yabancı yatırımcılar bizim hisse senedi ve bono piyasasından 14 milyar dolarlarını alıp götürdüler. Bizim bono piyasasında uluslararası yatarımcıların payı yüzde 30’dü, şu anda yüzde 5’e düşmüş durumda. Bizim içeriye sattığımız hazine borçlanma kağıtlarını yabancılar gelir alırdı, Türk lirasına güvenirlerdi. Yüzde 30’lük pay indi yüzde 5’e. Satıp çıkıyorlar, satıp çıkıyorlar çünkü daha kötüsünden korkuyorlar. Kuru 7 liranın altında tutmak için 120 milyar doları kibriti çakıp yaktılar. ”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir