Babacan: Devletin görevi işkence iddialarının üstünü örtmek değil, aydınlatmaktır

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, köyünden helikopterle gözaltına alınan 55 yaşındaki Vanlı çiftçi Servet Turgut hayatını kaybettiğini belirterek, “Devletin görevi işkence iddialarının üstünü örtmek değil, Turgut‘un gözaltındayken başına gelenleri aydınlatmaktır”dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, sosyal medya hesabından Servet Turgut’un ölümüyle ilgili mesaj yayınladı. Babacan mesajında, “Köyünden helikopterle gözaltına alınan 55 yaşındaki Vanlı çiftçi Servet Turgut hayatını kaybetti. Devletin görevi işkence iddialarının üstünü örtmek değil, Turgut‘un gözaltındayken başına gelenleri aydınlatmaktır. Turgut’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum” ifadesini kullandı.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Van’da helikopterden atıldıktan sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Servet Turgut’un oğlu Hüseyin Turgut’u arayarak başsağlığı dileğinde bulunmuştu.

“Ağır işkenceye dayanamayan Servet Turgut’a Allah’tan rahmet dilerim” diyen Yeneroğlu, olayı ‘Gerçekten kahredici’ olarak niteleyerek, “Sağlıklı olarak gözaltına alınan Servet Bey ağır işkence izleriyle hastaneye bırakılmıştı. Bakan çıkıp masum çiftçiyi PKK’lı yapınca mesele kapandı, nasıl olsa bu durumda işkence de meşru” yorumunda bulundu.

“SAĞ SALİM ALINIYOR, İŞKENCE GÖRMÜŞ OLARAK TESLİM EDİLİYOR”

Servet Turgut’un oğlu Hüseyin Turgut’u aradığını kaydeden Yeneroğlu, “Başsağlığı için telefona elim zor gitti. Oğlu Hüseyin Beyi aradım. 3 kuru başsağlığı cümlesi. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Düşünün ki babanız sağ ve salim teslim alınıyor ve ağır işkence görmüş o beden size teslim ediliyor. İçişleri da çıkıp mukavemet durumunda düştü diyebiliyor” dedi.

“ÇÜNKÜ VAN’LI SERVET AMCA EŞİT VATANDAŞ DEĞİL…”

“Böyle bir gaddarlığa vicdan dayanır mı? Bu kadar zalimliği hangi evlat kaldırabilir? Ama katledilen nasıl olsa öteki, bize ne ki?” diye soran DEVA Partili Yeneroğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kim bilir ne yapmıştır, bakan nasıl olsa yalan söylemez, ailesi de hesap sormaktan korkar. Korkmasa da kapatırız anlayışı. Bildik durumlar. Gerçekten hukuk devleti olsaydık o işkenceyi yapanlar hemen açığa alınır, etkin soruşturma yapılır, tüm suçlular en ağır cezaları alırdı. İçişleri Bakanı da basının önüne çıkar, gerçeği anlatır ve hesap verirdi. Bizde farklı. Çünkü Van’lı Servet Amca eşit vatandaş değil…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir