Ayasofya’nın cami olmasından istenen sonuç alındı mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl karşı olduğu Ayasofya’nın cami olmasına bu yıl niçin evet dedi? Bu sorunun cevabı ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve AKP’nin taban kaybıyla açıklanabilir. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar korona kriziyle birlikte iyice görünür hale geldi. Mevcut yönetimin bu krizi aşma ve çözme imkanı yok. Sadece kısa bir süre ertelemenin mücadelesi veriliyor.  Yabancı ülkelerden borç para arama çalışmaları devam ediyor. Batılı ülkelerden kaynak bulmada sıkıntı olduğu için Çin, Katar gibi ülkelerle sorun aşılmaya çalışıldı. Ülkenin içinde bulunduğu krizi Çin’den ve Katar’dan temin edilen paralarla çözmek imkansız görünüyor.

Krizin toplum tabanında iyice hissedilmesiyle birlikte AKP’nin ve ortağı MHP’nin oylarında ciddi oranda düşme oldu. Kriz derinleştikçe oy düşüşü devam edecek. İktidar ortaklarının oyları düşerken CHP’nin oylarında yüzde  4’e yakalaşan bir artış oldu. DEVA ve Gelecek Partileri de kendini göstermeye başladı. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ekonomi ve hukukla ilgili söylemleri toplumda yavaş yavaş karşılık bulmaya başladı.

AKP’nin politik söylem geliştiren ekibi oy düşüşünü durdurmanın yolu olarak her zamanki gibi değerler üzerinde toplumda kutuplaştırma olduğuna karar verdiler. Belli ki toplumu cephelere ayıracak konulardan birisinin Ayasofya olduğunu düşündüler. Amaçları muhalefetten özellikle CHP’den itiraz sesleri gelsin. AKP’de bunun üzerinden muhafazakar seçmen kitlesini arkasında toplasın. Ayasofya’nın cami olmasına CHP’den ve muhalefet partilerinden istenen itiraz gelmedi. Bunun üzerine AKP’nin sözcüleri CHP’yi açıklama yapmaya zorlayacak açıklamalar yapmaya başladılar. Parti sözcüsü gün içerisinde CHP’yi hedefe koyan açıklamaları tekrarladı.

AKP’nin siyaset geliştirme yöntemini yıllar sonra çözen muhalefet partileri konuyu başka bir alana taşıdılar. Önce CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişiminden haberdar olduğu yönünde açıklamalar yaptı. Ülke gündemini Ayasofya’dan başka bir alana kaydırmak istediler ve belli oranda başarılı oldular.

Ayasofya’nın camiye çevrilmesiyle iktidarın hedefine ulaşmadığı görülüyor. Batılı ülkelerden de iktidarın tabanına karşı kullanacağı malzeme gelmedi. İçeride muhalefetten istenen tepki alınmadı. Sonuçta AKP’nın uzun süredir uyguladığı cepheleşme siyaseti işe yaramadı.

AKP’nin yıllardır uyguladığı cepheleşme politikasının toplumu yorduğunu görmek lazım. Toplumun şu anda en önemli gündem konusu ekonomi. Bu saatten sonra insanlar kendilerinin içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtaracak projeleri kimin önerdiğine bakar.

Ülkede yasaklar en önemli sorun haline geldi. Sosyal medyadaki en ufak eleştiri bile kendinizi karakolda bulmanıza neden oluyor. Her gün iktidar partisinden bir yetkilinin yakının, çocuğunun bir makama atandığı, bir ihaleyi aldığı haberleri çıkıyor.

Kısacası AKP’nin yıllar önce 3 Y olarak adlandırdığı yolsuzluğu, yoksulluğu ve yasakları çözecek siyasi yapının önü açık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir