‘Ayasofya’daki mozaikler namazı bozar mı’: Farklı yöntemler cumhurbaşkanlığına sunuldu

Danıştay 10. Dairesi’nin Ayasofya kararının ardından gözler, ibadetin nasıl yapılacağına çevrildi. Ayasofya’daki mozaiklerin ‘ibadeti bozup bozmayacağı’ tartışma konusu oldu. Ayasofya’nın restorasyon çalışmalarını yapan arkeologların, cumhurbaşkanlığına bazı önerilerin olduğu bir çalışma sunduğu belirtildi. Namaz sırasında mozaiklerin ‘ışıkla karartılması’ gündemde.

Ayasofya, Danıştay kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla cami olarak yeniden açıldı. Ancak bu kez de ‘mozaikler’ nedeniyle namazın bozulup bozulmayacağı tartışması başladı. İbadet yapılan yerde resim, figür gibi nesnelerin bulunması ‘namazın sahihliğini bozar’ endişesi muhafazakar camiada dillendirilmeye başlandı.

Ayasofya’daki tarihi ve çok nadir mozaiklerin ne olacağı tartışma konusu olurken, bu konuda bazı adımların atıldığını Hürriyet gazetesi duyurdu. Gizem Karakış’ın haberine göre, Cumhurbaşkanlığı’nın bu öneriler doğrultusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hazırlık yapılmasını istediği belirtildi. Kararın ardından Kültür Bakanlığı yetkilileri, Diyanet yetkilileriyle bir araya gelerek seçenekleri değerlendirdi. Ayasofya’da ilk namaz 24 Temmuz Cuma günü kılınacak. Caminin namaz kılınacak bölümlerinde zemine ışık sistemi konulacak. Işık mozaik ve frekslere yansıtılacak, namaz sırasında ise kapalı tutulacak. Mozaik ve fresklerin, ibadet saatlerinde bir perde mekanizmasıyla kapatılması da gündemde. Ancak bu seçenek ön plana çıkmıyor. Tarihi yapıda olumsuzluk yaşanmaması için çok hassas davranılacağı vurgulanıyor.
Ayasofya’nın ibadete açılacak bölümüne halı serilecek. Turistlerin halıya basmamaları için özel koridor oluşturulacak. Ayrıca turistlerin Ayasofya’yı ziyaretlerinde bir gezi güzergahının oluşturulması da gündemde.

SALI GÜNÜ ERDOĞAN’A SUNULACAK

Ayasofya için oluşturulan planlama, salı günkü Bakanlar Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

‘AYASOFYA-İ KEBİR CAMİİ’

‘Ayasofya Müzesi’nin Twitter sayfası kapandı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın muze.gov.tr sitesinde de ismi Ayasofya-i Kebir Camii (Büyük Ayasofya Camii) olarak değiştirildi.

NAMAZ SIRASINDA IŞIKLA KARARTILACAK

Danıştay’ın kararıyla Ayasofya içerisindeki tasvirlerin yer aldığı mozaikler gündeme geldi. Ayasofya’da ibadet başladığında içeride bir dizi düzenleme yapılması gerekiyor. Bunların başında da, Hz. İsa ve Hz. Meryem tasvirlerinin yanında Bizans hükümdarları Komnenosların tasvirlerinin de yar aldığı mozaiklerin, namaz sırasında özel ışıklandırma ile karartılması geliyor. Ayasofya içerisindeki Apsis Mozaiği, Kubbe Melek Tasvirleri, Deisis Kompozisyonu ve Komnenoslar Mozaiği bulunuyor. Bu mozaiklerin özel bir ışıklandırma ile namaz süresince karartılması, sonrasında da görünür olması planlanıyor. Halen özel koruma altında tutulan ve Osmanlı döneminde Ayasofya’ya eklenen minber dışında zeminde de namaz kılınabilmesi için özel bir düzenleme yapılacağı belirtiliyor. Halen tadilat çalışmalarının sürdüğü Ayasofya içerisinde, kubbeye kadar uzanan iskele dururken, dış avluda da güçlendirme çalışmaları devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir