Anne Sadiye Demirtaş: Erdoğan’a hakkımı helal etmiyorum, Tenzile Erdoğan olsa şikayet ederdim

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, 140 Journos’a konuştu. Eşinin tutukluluk sürecini anlatan Demirtaş göz yaşlarına hâkim olamadı. Demirtaş’ın annesi “Erdoğan’a hakkımı helal etmiyorum. Tenzile Erdoğan sağ olsaydı ona şikayet ederdim” dedi.

Selahattin Demirtaş’ın annesi Sadiye Demirtaş ile avukatlarından Cahit Kırkazak ve çalışma arkadaşlarından Şükrü Erol’un da katıldıkları belgeselde, Edirne Cezaevine yapılan ziyaret görüntülerinin yanı sıra Selahattin Demirtaş’ın; eşi Başak Demirtaş, kızları Delal ve Dılda Demirtaş ile yaptığı telefon görüşmesi de bulunuyor.

“Coğrafya kader” isimli belgeseli Demirtaş da Twitter hesabından “Bir gün birlikte izleyebilmek dileğiyle” diyerek paylaştı.

Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş’ın gözaltına alınması anının kendisini 38 yıl önce babasının gözaltına alınması anını hatırlattığını ifade ederek,“Korkudan küçük kızım Dılda ağlamaya başladı. Selahattin bir taraftan onu teselli etmeye çalışıyor, bir taraftan hazırlanıyor… Tam 38 yıl önceye döndüm. Annemle birebir aynı cümleleri kuruyorduk. 38 yıl sonra benim yaşadığımı, kızlarımın da yaşayabileceğini hiç düşünmemiştim. Selahattin’le vedalaştık. En kısa sürede geleceğini söyledi” dedi. Bu cümlelerden sonra “Ben artık çok zorlanıyorum” diyerek göz yaşlarına hakim olmadı ve röportaja bir süre ara verdi.

DEMİRTAŞ İLE 16 YAŞINDA TANIŞTIM

Eşiyle tanıştıklarında 16 yaşında olduğunu ifadene Başak Demirtaş, şunları söyledi: Ben 16 yaşındaydım, Selahattinlerin oturduğu mahalleye taşındığım zamanlar. Evimizin altında bir fırın vardı. Sonradan öğrendim, o fırın Selahattin’in dedesi ve dayısınındı. Ben Selahattin’i ilk ekmek almaya gittiğimde gördüm. Gittim, ‘Bana ekmek verir misiniz’ dedim. Orada işte Selahattin bana ekmeği vermişti, ilk orada gördüm. Tabii küçük bir mahalle yaşadığımız yer. İçimden ‘Aa ne hoş çocuk’ falan diye düşündüm. Bir süre geçtikten sonra bir gün bir baktım balkonda, Selahattin. İşte o hoş çocuk balkonda ve sanırım da komşuyuz. İnanamadım. Hiç o anı unutmuyorum. Sonra bir süre geçti derken anneler tanıştı. Bir komşuluk da başladı. Komşuluk ilişkilerimiz başladı ama çok yeni taşınmışız oraya. Bir de o dönem ayıplar, tabular vardı. O yüzden her şeyi alttan ve gizli yürütmeye çalışıyordum.”
Programda Demirtaş’ın cezaevinden yaptığı telefon görüşmelerine de yer verildi. Çocukları ile konuştuğu duygusal anlar da kameralara yansıdı

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

‘TENZİLE OLSAYDI, ŞİKAYET EDERDİM’

Demirtaş’ın annesi şunları söyledi; “Ne biçim kanundur bu ne biçim Müslümanlıktır? Benim oğlumu götürmüşler dünyanın bir köşesine, bunun hiç mi merhameti yok? Erdoğan hapisteyken çok ağlamıştım. Üzülmüştüm. O benim oğlumu suçsuz yere hapse attı. Gidip göremiyorum. Ben engelliyim. Kalmışız iki yaşlı. Selahattin de yok. Şimdi benim hakkımı kimden alır Allah? Vallah hakkımı ona helal etmiyorum. Eğer Tenzile hanım yaşasaydı o’nu şikayet ederdim. Gider söylerdim. Tenzile hanım da kabul etmezdi. Böyle zulüm haksızlık olur mu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir