Anketler ne diyor, Erdoğan ne anlıyor

Son dönemde kamuoyuna açıklanan anketler Cumhur İttifakı oylarının belirgin bir biçimde eridiğini gösteriyor. Erdoğan son yerel seçimde sonucu önceden görüp birçok büyükşehir belediye başkanını görevden almıştı, şimdi ise iktidarın ellerinin arasından kaydığını görüyor. Acaba ne yapacak?

Son dönemde yayınlanan kamuoyu anketlerinin ortak noktası Cumhur İttifakı’nın erimeye başladığı yönünde. İttifakı oluşturan AKP ve MHP’nin yüzde 10’un üzerinde oy kaybettiği net olarak görülüyor. Son olarak Metropoll Araştırma şirketi tarafından ocak ayında yapılan kamuoyu araştırmasında Cumhur İttifakı’nın oy oranın yüzde 40 civarında.

Bu rakamlar Cumhur İttifakı ortaklarının harekete geçmesine neden oldu. İttifakın büyük ortağı AKP’nin lideri Recep Tayyip Erdoğan, bir taraftan ittifaka yeni ortaklar bulma arayışına girerken diğer yandan da Millet İttifakı’nın içini karıştıracak hamleler yapmaya başladı. Mustafa Sarıgül ve Muharrem İnce’nin parti kurması için her türlü medya desteği sağlandı, Saadet ve DSP gibi partilerle temasa geçildi. Ne Saadet’in ne DSP’nin getireceği oyların Cumhur İttifakı’nı kurtaramayacağı ortada. HDP’den sonra parti bağlılığı en yüksek seçmen grubuna sahip CHP’li seçmenin yeni partilere gidişi de çok zor. Türkiye’nin en büyük illerinin belediye başkanlıklarını yıllar sonra kazanmış ve belli oranda maddi gücü elinde bulunduran bir partinin seçmeninin gitmesi kolay değil.

Daha doğrusu başkanlık sistemiyle gidilecek ilk seçimde Cumhur İttifakı’nın iktidarı kaybedeceği ortada. Bunu engellemenin tek yolu yeniden parlamenter sisteme geçerek seçime gitmek. Parlamenter sisteme geçilerek gidilecek seçim bile Erdoğan’ın iktidardan gidişini engelleyemeyecek. Ekonomideki kötü gidiş ve dünya konjonktürü bu durumu iyice zorlaştırıyor. Ayrıca AKP’li seçmen kitlesinin oy verebileceği Gelecek ve DEVA gibi iki yeni parti de siyaset sahnesinde yerini aldı, anketlerde yavaş yavaş ağırlıklarını hissettirmeye başladı.

Cumhur İttifakı’nın başkanlık sistemiyle girilecek seçimi kaybetmesi nerdeyse yüzde 90’nin üzerinde bir oransa parlamenter sistemle gidilecek seçimde bu oranın yüzde 60-70 arasında olduğunu söyleyebiliriz. Cumhur İttifakı ortakları parlamenter sistemle gidilecek bir seçimle iktidarda kalabileceklerini hesaplıyorlar.

7 Haziran 2015 yılında yapılan seçimde AKP yüzde 41 oy oranıyla hükümeti kuracak sayıya ulaşamamıştı. 2018 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminde AKP yüzde 42,6 oy oranıyla Meclis’te çoğunluğu sağlayamadı. Bu oranlar şunu gösteriyor: Cumhur İttifakı’nın parlamenter sistemde bile tek başına iktidara gelmesi için yüzde 45’in üzerinde bir oy alması gerekiyor.
Kalp atışları bile kamuoyu araştırmalarından çıkan sonuçlara ayarlı bir siyasetçi olan Erdoğan’ın bu gidişi görmemesi mümkün mü? Erdoğan net olarak iktidarın avuçları arasından hızlı bir şekilde kaydığını görüyor ve bunu önlemek için son hamlesini yapmaya çalışıyor.

Erdoğan, 2018 yılında büyükşehir belediye başkanlıklarını kaybedeceğini anladı ve başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok büyükşehir belediye başkanını görevden istifa ettirdi. Bütün bu atraksiyonlara rağmen Erdoğan, yerel seçimde tarihi bir yenilgi aldı. Bütün çabası boşa gitti, üstüne üstlük İstanbul’da iki kez kaybetti.

Türkiye siyasetindeki bütün gelişmeler bu dakikadan sonra Cumhur İttifakı’nın erimesini durdurmaya yönelik olacak. Seçmenin kafasında Cumhur İttifakı’nın gidici olduğu yerleşmeye başladığı an ise dönülmez akşamın ufku olacak. Bütün siyasi atraksiyonlar bu düşüncenin oluşmasını engellemeye yönelik.

Bu gidişi durduracak 15 Temmuz benzeri olağan dışı bir gelişme olmadığı takdirde Cumhur İttifakı’nın iktidarda kalması çok zor görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir