ANKARAKART satış bedeline yapılan zam iptal edildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, EGO Genel Müdürlüğü’nün onayı alınmadan E-Kent firması tarafından ANKARAKART satış bedelinin 7 TL’den 8.5 TL’ye yükseltilmesine izin verilmediğini açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, toplu taşıma araçlarının elektronik ücret toplama işlemlerini yürüten E-Kent firmasının EGO Genel Müdürlüğü’nün onayını almadan ANKARAKART satış bedelini 7 TL’den 8 lira 50 kuruşa yükselttiği ifade edildi. Açıklamada, firma, EGO Genel Müdürlüğü ile Mart 2013 yılında yaptığı Elektronik Ücret Toplama sözleşmesine istinaden, izin almadan tek taraflı olarak bu artışı gerçekleştirdiğine işaret edildi.

Ankarakart ücretine yapılan zam iptal edildi

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “E-Kent Firması bu yıl içerisinde, sözleşmenin ilgili maddesini ve yıllık ÜFE artış oranını gerekçe göstererek ANKARAKART satış bedelinin artırılmasını EGO Genel Müdürlüğü’nden talep etmiştir. Yapılan değerlendirmede, hem geride kalan yedi yıllık süreçte yapılan zam oranları (2014 yılında ANKARAKART satış bedeli 5 TL iken daha sonraki yıllarda önce 5 lira 50 kuruşa sonra 6 TL’ye ve 2019 yılında ise 7 TL’ye çıkartılmıştır) hem de talep edilen zam oranının dengesizliği ayrıca pandemi süreci nedeniyle vatandaşlarımızın yaşadığı ekonomik sıkıntılar da dikkate alınarak artış talepleri kabul edilmemiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir