Ankara’da yıllardır başkanlara verilen borçlanma yetkisi, Mansur Yavaş’a verilmedi

Dün toplanan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ‘borçlanma yetkisi’ isteyen önergesi damga vurdu. Melih Gökçek döneminde defalarca belediye başkanına tanınan hak, Yavaş söz konusu olunca AKP-MHP grubundan veto yedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yönetiminde toplanan ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanan Belediye Meclis Toplantısında, belediye başkanlarına borçlanma yetkisi verilmesine ilişkin karar tartışmalara neden oldu. Belediye başkanlarının yıllardır kullandığı yüzde 10 limiti aşmamak üzere borçlanma yetkisi almasına ilişkin başkanlık yazısı Başkan Yavaş döneminde veto yedi.

“BELEDİYE BAŞKANI FARKLI PARTİDEN DİYE Mİ?”

AK Parti Grup Başkan Vekili Murat Köse’nin limitin 100 milyon lirayla sınırlı olmak üzere değiştirilmesi yönündeki talebi ile eleştirilerine yanıt veren Başkan Yavaş, geçmiş dönemde alınan emsal karar ve uygulamaları da anlatarak şu değerlendirmelerde bulundu: “Mesela 2010 yılı örneği var. 5390 sayılı kanunun 68. Maddesine göre Belediye Meclisinin yetki sınırının üst kısmı, üst sınırı geçmemek üzere, her yıl yüzde 10 diye karar alınmış. Yani rakam belirlenmesi şart değil. Daha önceden emsal kararlar var. Kesinleşen bütçenin yüzde 10’u dendiği zaman o yüzde 10’u bir kuruş geçemezsiniz. Rakam yazmaya da gerek yok. Şimdi 100 milyon lira olarak talep edildiğine göre boşa tartışıyoruz. Murat bey, 100 milyon lira ile ilgili bir gerekçeniz var mı? Mesela neden 150 değil, 350 değil veya neden 50 değil de 100? Biz geçen sene 1 milyara yakın bizden önceki yönetimlerin borcunu ödedik. Şu anda 971 milyon lira da faiz borcu var. Her ay 50 trilyon ödüyoruz. Bizim borcumuz değil ama bizim değil diye bunu ödemeyeceğiz demiyoruz. Bu borçlanma geçmiş dönemlerde Belediye Meclisi tarafından neredeyse nihai şekilde, yani istediğiniz kadar kullanabilirsiniz şeklinde verilmiş. Şimdi belediye başkanı farklı partiden diye mi düşünülüyor onu anlamaya çalışıyorum. Çünkü bu yetki 2009’da, 2014’ten sonraki seçimde hepsinde belediye başkanına tanınmış. Şimdi neden 100 milyon?”

“BUNUN SİYASİ SORUMLULUĞU OLACAK”

Tartışmaların uzaması üzerine belediye başkanına yüzde 10 yerine 100 milyon lira borçlanma yetkisi verilmesi kararını onaylatan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Muhalefetin istediği şekilde 100 milyon lira olarak oy çokluğu ile onaylanmıştır. Bunun tabi bir sorumluluğu olacak arkadaşlar, siyasi sorumluluğu olacak. Daha önceki yıllarda ne kadar verilmiş, nasıl faizlerle verilmiş, şimdi de uygulama nedir bunları bundan sonra billboardlarda ve televizyonlarda göreceksiniz. Çünkü Ankara halkı bizi yetkilendirmiş, bize emanet etmiş ve en iyi şekilde yönetmemizi istiyor. Çomak sokan herkese de mutlaka gerekli cevap verilecektir.”

“MAMAK BELEDİYESİ BORÇLANMA YETKİSİ İSTEDİ, CHP’Lİ ÜYELER EVET DEDİ”

CHP Grup Başkan Vekili Yaşar Neslihanoğlu ise yetki tartışması hakkında söz alarak, şöyle konuştu: “2020 yılında bir belediyemiz Meclisine kredi talebinde bulunuyor. Hesaplanmış haliyle kuruşuyla 380 milyon lira gerçekleşen bütçe ve 38 milyon 651 bin 144 lira 10 kuruş kredi kararı alıyoruz. Vade ne biliyor musunuz? Hani vadeler uzun diyoruz ya. En az 36 ay en fazla 120 ay. 120 ay tam 10 yıl arkadaşlar. Şimdi soruyorum bu belediye hangi belediye? Eleştiriyoruz ya ve bu karar oy birliği ile geçmiş. CHP’li Meclis üyeleri de oy vermiş. Niye? Hizmet aksamasın, yatırımlar aksamasın, belediyeye destek olalım diye. Niye? Çünkü o arkadaşlar da o ilçede yaşıyor. Bu belediye Mamak Belediyesi arkadaşlar. Şimdi rakam yok, yüzde 10 yok diyorsunuz ya. Siz seçilmeden önce bu hesabı kitabı yapmadınız mı? Yapsaydınız 2020 birinci ayda krediyi getirmezdiniz 36 aydan 120 aya. 120 ay vadeli kredi olmaz başkanım. Hani faiz faiz diyoruz ya. Gelin bu süreçte bu Meclis’ten Ankara’ya, Türkiye’ye bir mesaj verelim. Şu an birlik ve beraberlik zamanı. Ekonominin ne olacağı belli değil. Gelin hep birlikte bu yetkiyi başkanımıza verelim. Bu yetkinin süresi 31.12.2020 tarihine kadar. Bunu zaten ihtiyaç varsa kullanacak, ihtiyaç yoksa kullanmayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir