Ankara’da korona vakalarındaki artış gerekçesiyle toplantı ve gösteri yürüyüşleri ertelendi

Ankara İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu, Ankara Valisi Vasip Şahin başkanlığında toplanarak Kurban bayramıyla ilgili bir dizi karar aldı. Kurban kesimi randevu sistemiyle gerçekleştirilecek. Taziye evleri ve asker uğurlamalarında sosyal mesafe kurallarına uyulmadığına işaret edilerek, gerekli önlemlerin alınması istendi. 15 gün süreyle toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin ertelenmesine karar verildi. 

Kararda, Kurban Bayramı sırasında özellikle kurban satış yerlerinde oluşabilecek yoğunluk/kalabalıkların Covid­19 salgını sürecinde halk sağlığı açısından oluşturabileceği riskleri yönetebilmek amacıyla alınan kararlar şöyle sıralandı:

Kurban kesim saatleri randevulu olacak.

Randevu tarihlerinin İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonuna bildirilmesi gerekecek.

Kurban yerlerinde insan sayısının mümkün olduğu kadar az olmasına dikkat edilecek.

Kurban için hisse başına parçalama işinin kurbanı kesen veya parçalama işlemi için görevlendirilen kasap/kurban kesim elemanları tarafından yapılmasına,kurban sahipleri tarafından kurban parçalanacaksa en fazla üç kişinin maske ve 1,5 metrelik mesafe kurallarına uyarak parçalama işlemini yapmasına müsaade edilecek.

Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerler dışında çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak şekilde yol kenarları, park ve bahçeler, dere yatakları gibi yerlerde kurban kesilmesine müsaade edilmeyecek.

Cenaze evleri ve asker uğurlamalarında sosyal mesafeye kurallarına dikkat edilecek.

15 gün süreyle toplantı ve gösteri yürüyüşü yasaklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir