Ankara’da her vatandaş için ikişer çiçek ekilecek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerli üreticilerden alınan çiçeklerle şehri süsleyeceklerini belirtti. Şehirde yaşayan herkes için ikişer adet çiçek ekilecek. Yavaş, seçildiğinde artık çiçek ithal etmeyeceklerini, yerli üreticiden alacaklarını vaat etmişti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bahar aylarının başlaması ve çiçek sezonunun açılmasıyla Başkentlilere çiçek sürprizi yaptı. Koronavirüs salgını nedeniyle evlerinden çıkamayan Ankaralılara sosyal medya hesaplarından seslenen Başkan Yavaş, Salgın sürecinde evinde kalarak mücadeleye destek olan her bir hemşehrimiz adına 2’şer çiçek ekiyoruz. Bugünleri başarıyla atlattığımızda Ankara’mız 12 milyon çiçekle sizleri karşılayacak” dedi. Yerli üreticilerden alınan çiçekleri cadde, bulvar, park ve orta refüjlere dikilmek üzere ekimine başladı.

BAŞKENT ÇİÇEKLENECEK

ANFA Genel Müdürlüğü, Mansur Yavaş’ın talimatı üzerine Başkent’in dört bir yanında her bir Başkentli adına toplam 12 milyon çiçeği toprakla buluşturmaya başladı. Kentin cadde, bulvar, park ve bahçeleri ile orta refüjlere ekilen sardunya, petunya, kadife ve begonyadan oluşan çiçekler yaratacakları renk cümbüşü ile Başkent’e görsel güzellik katacak. ANFA Genel Müdürü Nevzat Uslucan, rengarenk çiçeklerin ekimini Mayıs ayı ortalarına doğru tamamlamayı planladıklarını belirterek, “Başkanımız Sayın Mansur Yavaş, 2020 yılında 12 milyon yaz ayları için 12 milyon da kış ayları olmak üzere yeşil alanlar, park ve bahçeler ile refüjlerin çiçeklendirilmesi için talimat verdi. Başkent’in 150 bin metrekare alanında çiçek ekimi yapacağız. Koronavirüs salgını bitince Başkentlileri çiçeklerle karşılamış olacağız” dedi.

YERLİ ÜRETİCİYE DE DESTEK

Yerli üreticilerin desteklenmesi yönünde Başkent’e bundan sonra ithal çiçek, bitki ve ağaç alınmayacağını açıklayan Başkan Mansur Yavaş, salgın sürecinden en az zararla çıkılması için çiçek üreticilerini de unutmadı. ANFA Genel Müdürü Nevzat Uslucan, yerli üreticilerden çiçekleri alarak onlara da destek sağlayacaklarını belirterek, şöyle konuştu: “Çiçekler, Ankaralı üreticilerin yetiştirdiği bitkiler. Satışları düşen üreticilere böylece destek oluyoruz. Önümüzdeki yıllarda da kırsaldaki çiftçilerimize üretimlerini artırmaları için destek olacağız.” Başkan Yavaş’ın 2020 yılında toplamda 24 milyon çiçek ekimi talimatı vermesi üzerine 30 milyon metrekare yeşil alanı olan Başkent’te 150 bin metrekare alan çiçeklenecek.

İLGİLİ HABER  EGO Genel Müdürlüğü Ulus Meydanı'na taşınıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir