Ankara’da dolmuşlarda şeffaf panel uygulaması başladı

Başkent’teki taksilerde şeffaf panel uygulamasını başlatan Büyükşehir Belediyesi şimdi de dolmuş ve özel halk otobüslerinde bu uygulamayı hayata geçiriyor. Merkez ve Sincan’daki  duraklarda hizmet veren toplam 2 bin 550 dolmuşa ücretsiz şeffaf kabin montajı başlatıldı.

Halk sağlığını korumak amacıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla geçtiğimiz haftalarda taksilere ücretsiz “şeffaf panel” uygulaması başlatan Büyükşehir Belediyesi, İl Hıfzıssıhha kararının ardından şimdi de dolmuş ve özel halk otobüsleri için şeffaf kabin uygulamasına geçti.

DOLMUŞLARA TAKILMAYA BAŞLANDI

dolmuşSincan ve merkezdeki 8 durakta toplu taşıma hizmeti veren toplam 2 bin 550 dolmuşa uygulanmak üzere şeffaf kabin montajlarına başlandı.

Cento Durağı’nda montaj işlemi başlatılan şeffaf kabinler ile ilgili açıklamalarda bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, şu bilgileri paylaştı:

“Koronavirüs sürecinin başından beri insan odaklı bir mücadeleyi meslek örgütleriyle iş birliği halinde belediyeciliğin bütün alanlarına yayarak sürdürüyoruz. 1 Haziran’dan sonra başlayan kısmi normalleşme sürecinin bazı olumsuz sonuçlara dönüşmesi nedeniyle ilave önlemler aldık. Bunların başında 3 hafta önce arzu eden taksicilere Başkanımızın talimatı doğrultusunda koruyucu paravan uygulamasını başlatmıştık. İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla da minibüs, halk otobüsleri ve diğer toplu taşıma araçlarında sürücüyle yolcular arasına bir paravan konulması zorunluluk haline geldi. Sürecin olumsuzluklarından dolayı zaten ciddi ölçüde gelir kaybına uğrayan esnaf endişeye kapılacaktı. Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş belediyenin imkanlarını seferber ederek, dolmuşlara ve halk otobüslerine de bu uygulamayı gerçekleştirmemizin talimatını verdi.”

 11 çeşit tip araç bulunduğunu ve bu modellere uygun şekilde şeffaf kabin montajı yapılacağını belirten Koç, “Yolcu ve sürücü arasındaki iletişime, sese, para alışverişine mani olmayacak, seyir halinde trafiği sıkıntıya sokmayacak ve sürücüyü de yolcuyu da salgın transferinden koruyacak en ergonomik yapıyı oluşturmaya çalıştık” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir