Ankara’da bir yıldır kapalı olan dört hastane için kadro ilanı yayınladı

Ankara Tabip Odası, Ankara’da kapatılan dört hastane için kadro ilanı yayımlandığını açıkladı. Bu hastanelerin 1 yıldır kapalı olduğu vurgulandı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörlüğü’nün 240 öğretim görevlisi alımı için 20 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımladığı ilanda belirtilen kriterler ve akademik çalışmalara ilişkin ayrıntılı detaylar “adrese teslim kadro” tartışmasını başlattı. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Ankara Tabip Odası (ATO) adrese telim kadro ilanı yayınladığını belirterek bir skandalı daha gündeme getirdi. Açıklamaya göre bir yıldır kapalı olan hastaneler için kadro açıldı, ilana çıkıldı. Ankara Tabip Odası’na göre, “Covid19 pandemisine odaklanan kamuoyu, yargı ve sağlık çalışanlarının bu skandalı görmeyeceği varsayılmış.”

“HASTANELER BİR YILDIR KAPATILMIŞTI”

“Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tarafından Gerçekleştirilen Şahsa Özel Adressiz Kadro İlanları Hukuksuzluktur ve Vicdansızlıktır” başlığıyla yayınlanan açıklamada, “Ankara’da bulunan Eğitim ve Araştırma Hastanelerine 56 adet Profesörlük, 2 adet Doçentlik ve 1 adet yardımcı doçentlik kadrosu ilanı yapılmıştır. Bu kadro ilanı incelendiğinde Ankara Şehir Hastanesine kurban edilerek kapatılan 4 hastane için de kadro ilanları görülmektedir. Ankara Numune, Türkiye Yüksek İhtisas, Dr. Zekai Tahir Burak ve Dışkapı Çocuk Hastaneleri 1 yıldır kapatılmıştı ve bütün çalışanları Ankara Şehir Hastanesi’ne taşınmıştı. Eğitim ve Araştırma Hastanelerine ilgili branşlarda Uzmanlık Eğitimi verme yetkisini belirleyen TIPTA UZMANLIK KURULU’nun ağkentinde de (https://tuk.saglik.gov.tr/ ) bu hastanelerin ismi silinmiştir” ifadelerine yer verildi.

“COVİD19 PANDEMİSİNDE SKANDALIN GÖRÜNMEYECEĞİ VARSAYILMIŞTIR”

Üniversitenin kadroları şişirilmiş alanlara kadro verdiği kaydedilen açıklamada, “Yıllardır kadro gereksinimine ve eğitimin niteliğine, liyakata ve bilimsel ölçülere göre kadro ilanlarını gerçekleştirmeyen SBÜ, kadro ilanında öğretim üyesi gereği olan bazı kliniklere hiç kadro vermemişken, daha önce kadroları şişirilmiş alanlarda kadro ilanı verebilmiştir. Covid19 pandemisine odaklanan kamuoyu, yargı ve sağlık çalışanlarının bu skandalı görmeyeceği varsayılmıştır. SBÜ Rektörlüğü ve Sağlık Bakanlığı’nın bu kadro ilanları keyfi olduğu kadar hukuka ve kamuoyu vicdanına da ters düşen bir işlemdir” denildi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI VE SBÜ KENDİLERİNİ YASALARIN ÜSTÜNDE GÖRÜYOR”

Açıklamada yargı ve YÖK’ün harekete geçmesi talep edilerek, şu ifadeler kullanıldı: “Geçmişte adrese teslim kadro ilanları olarak adlandırılan YÖK uyarılarına da karşı olan bu tarz ilanlar belleklerimizde artık adressiz adrese teslim kadro ilanı veya şahsa özel adressiz kadro ilanları olarak yer alacaktır. Yani olmayan, Sağlık Bakanlığı tarafından hoyratça yok edilen sağlık kurumlarına akademik kadro ilanları olarak tarihe geçecektir. Çünkü Sağlık Bakanlığı ve SBÜ uzmanlık öğrencilerine eğitim ve sağlık hizmeti veren bu yapıları çiftliği olarak görmekte, kendilerini her alanda olduğu gibi yasaların ve YÖK düzenlemelerinin üzerinde saymaktadır. ŞAHSA ÖZEL ADRESSİZ KADRO İLANLARI’na YÖK ve yargının dur demesi gereklidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir