Ankara’da bahçede nikah dönemi başladı

Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, İç İşleri Bakanlığı’nın “Nikah Merasimlerinde  Uygulanacak Tedbirler” başlıklı genelgesini dikkate alan Ankara Büyükşehir Belediyesi normalleşme süreciyle birlikte evlenmek isteyen çiftlerin nikahlarını Gençlik Parkı’nın bahçesinde sosyal mesafe kurallarını dikkate alarak, açık havada ve maskeli olarak kıyıyor.

Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından İç İşleri Bakanlığı’nın “Nikah Merasimlerinde Uygulanacak Tedbirler” başlıklı genelgesi doğrultusunda 15 Haziran tarihinden itibaren geçerli olacak yeni düzenlemeler hayata geçirildi.

Büyükşehir Belediyesi Evlendirme Şube Müdürlüğü’ne ait Gençlik Parkı’nda bulunan binanın bahçesinde açık havada kıyılan nikahlara; nikah memuru, gelin, damat ve nikah şahitleri sosyal mesafe kurallarına uyarak katılıyor.

Gelin ve damadın birer metrelik mesafeyi koruduğu nikahta, evlilik cüzdanları dezenfekte edilerek takdim ediliyor.

bahçede nikah

MASKELİ NİKAH DÖNEMİ

Evlendirme Şube Müdürlüğü, çiftler ve davetlilerden maske takarak tören yerine gelmeleri, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını isterken, Mart ayından itibaren de koronavirüs tedbirleri nedeniyle düğün salonlarında kıyılamayan dış ve oda nikahlarını Gençlik Parkı’ndaki bahçeye taşıdı.

ÇİFTLER MAĞDUR EDİLMİYOR

Koronovirüs tedbirleri kapsamında uzunca bir süre düğün salonlarının kapatılması sonucunda düğün yapamayan çiftler, Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde oda nikahı ile dünya evine girmek için başvuruda bulunmaya devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi ayrıca iptal edilen nikahların ücretlerini geri iade ederek, çiftlerin mağdur olmalarının da önüne geçiyor.

Şehitlerin 1. Derece yakınları ile gazilerin kendisi ve 1. Derece yakınlarından herhangi bir ücret almayan Ankara Büyükşehir Belediyesinin 2020 yılı için belirlediği nikah tarife ücretleri şöyle:

NİKAH TÜRÜ ÜCRET AİLE CÜZDAN BEDELİ TOPLAM ÜCRET
Oda Nikahı 100 TL 140 TL 240 TL
Dış Nikah Ücreti 500 TL 140 TL 640 TL
Yabancı Nikah Ücreti 500 TL 140 TL 640 TL
İLGİLİ HABER  EGO Genel Müdürlüğü Ulus Meydanı'na taşınıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir