Ankara su sayacı krizi: Firma yüksek fiyat dayattı,  sayaçların bakımını ASKİ yapacak

Ankara’da su sayaçlarının büyük çoğunluğuna sahip firmayla bakım ve onarım için anlaşma sağlanamadı. Belediyeden yapılan açıklamada, ASKİ’nin kendi imkanlarıyla bakım ve onarım işlemlerini yapacağını duyuruldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ASKİ’ye kayıtlı yaklaşık 420 bin kartlı su sayacının 380 binin tek firmaya ait olduğu, sayaçların bakım ve onarımının uzun süredir bu firma tarafından yapıldığı belirtildi. Açıklamada, bakım ve onarım çalışmalarından kaynaklı aksaklıklar yıllardır büyük memnuniyetsizliklere yol açmasına rağmen eski yönetimler döneminde sorunun çözülemediği belirtildi.

Sayaçlarla ilgili yapılan açık ihalede bu firma ile ilintili olduğu değerlendirilen yalnızca bir firma tarafından teklif sunulduğu ifade edilen açıklamada, “Yaklaşık maliyetin oldukça üzerinde bir fiyat ASKİ’ye dayatılmıştır. Bahsi geçen firmanın sunduğu teklifi kabul etmemizin, Ankaralılara sözümüz olan dürüst yönetim anlayışı ile şeffaflık, hesap verebilirlik ve en uygun maliyet ilkelerimizin inkârı anlamına geleceğini bilmekteyiz. Bu nedenle firma yetkilileri 28 Eylül 2020 günü çalışma toplantısına davet edilmiştir. Açıklanan toplantıya firma tarafından katılım sağlanmamıştır”denildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’nin bu konudaki tavrı açık ve net olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Kamu kaynakları hiçbir şekilde israf edilmeyecek, tüyü bitmemiş yetimin hakkı hiç kimseye yedirilmeyecektir. Bu yüzden dayatmaları kabul etmeyeceğimizi bir kez daha açıkça vurguluyoruz. Kurumumuz hiçbir kumpasın, tekelciliğin ve çıkar gruplarının esiri olmayacak; garip gurebanın dişinden tırnağından artırarak ödediği her kuruşun hesabını yapacaktır. Ortada bu kadar borçlu bir Belediye varken, vatandaşlarımız açlık ve geçim sıkıntısı içerisindeyken, üzerine bir de zorlu bir pandemi süreci yaşanıyorken kimseye asla taviz verilmeyecek, kamu malı hiçbir tüccarın konforu için peşkeş çekilmeyecektir.”

Açıklamada, kartlı sayaç bakım onarım hizmetlerini ASKİ’nin kendi imkânlarıyla gerçekleştirmek ve tek bir firmaya mahkûmiyetin yaşanmayacağı sayaçlarla değişim yapmak için gerekli tedbirleri hızla alındığı belirtildi. Açıklamada, “Abonelerimizin yıllardır yaşadığı sıkıntıların giderilmesi ve daha kaliteli hizmetin sunulması için çalışmalarımıza ara vermeden devam etmekte, arıza başvurularına zaman mefhumundan bağımsız bir şekilde hızla müdahale sürecini sürdürmekteyiz”denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir