Ankara Kalesi’ne yapılacak zabıta karakolunun yeri değiştirildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Kalesi’nde yapımı durdurulan zabıta karakolu inşaatıyla ilgili basın haberler ilgili açıklama yaptı. Ankara Mimarlar Odası Şube Başkanı Tezcan Karakuş Can, sosyal medya hesabından yapılan karakol inşaat görüntülerini paylaştı.

Yapılan açıklamada, alana Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından zabıta karakolu yapılmasına 2018 yılında izin verildiğine işaret edilerek, şöyle devam edildi: “Ankara’nın önemli tarihi ve turizm bölgesi olan Kale ve civarında turizme zarar veren muhtelif konularda gelen şikâyetler üzerine önlem almak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından bu alana Zabıta Karakolu yapılması 2018 yılında uygun bulunmuştur.

Ancak uygulama esnasında mevcut yerin bölgenin tarihi ve kültürel dokusuna zarar vereceği tespit edilmiştir. Bu yüzden Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Kültür Varlıkları Koruma Kurulu temsilcileri arasında gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde kale ve çevresinin güvenliğini sağlamak üzere 15 metrekarelik Zabıta Karakolu inşaatının bölgedeki otopark alanına taşınmasına karar verilmiştir.”

Yapılan karakol inşaat Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan tarafından gündeme getirilmişti.

 

İLGİLİ HABER  EGO Genel Müdürlüğü Ulus Meydanı'na taşınıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir