Ankara Kalesi’nde tarihi doku restorasyon projesiyle yeniden canlanacak

Büyükşehir Belediyesi, yıllardır dokunulmayı bekleyen Ankara Kalesi’ni canlandırmak amacıyla restorasyon çalışmalarına başladı. Proje kapsamında birçok sokak tarihi dokularına uygun olarak inşa edilerek turizme kazandırılacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Ankara Kalesi “İçkale 1. Etap Sokak Sağlıklaştırma Projesi” ile 37 tanesi tescilli olmak üzere 58 parseldeki 90 yapının restorasyon çalışmalarına başladı. Proje kapsamında İstek, Kurt, Alakuş, Alitaşı, İçhisar, Irmak ve Başkale Sokakları dokularına uygun olarak inşa edilerek turizme kazandırılacak. Ankara Kalesi’nde peyzaj ve çevre düzenleme çalışmaları ise devam ediyor.

İhalesi tamamlanan ve yer tesliminin yapıldığı Ankara Kalesi 1. etapta restorasyon çalışmalarına öncelikle boş ve yıkılma tehlikesi olan binaların yer aldığı İstek Sokak’tan başlandı. Çatı ile başlanan tadilatlar kapsamında büyük bir bölümü tahrip olan, yalnızca dış duvarları ile ayakta kalan mevcut yapılar güçlendirilirken, evlerinde oturmayı sürdüren vatandaşların mağdur olmaması ve zarar görmemesi için de çalışmalar titizlikle yürütülüyor. Kalede Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan proje ile sokak zemin düzenlemeleri altyapı çalışmalarıyla birlikte restore edilecek. Binaların kapı, pencere ve çatılarının ahşap malzemeleri yenilecek, bina dış yüzeylerine ise sıva ile boyama işlemi uygulanacak.

Koronavirüs normalleşme süreciyle birlikte kontrollü olarak ziyaretçilere açılan Ankara Kalesi’nde güvenliğin artırılması amacıyla At Pazarı Sokağı’nda yeni zabıta noktası inşa edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir