100.Yıl Hastanesi’nden Ankara Demirspor kulübüne korona eğitimi

Özel 100. Yıl Hastanesi Göğüs Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Emin Maden, Türkiye 2. Ligi Futbol Kulüplerinden Ankara Demirspor futbolcuları, teknik heyet, kulüp yönetici ve personele covit-19 hakkında bilgilendirmede bulundu.

Pandemi sürecinde futbol liglerine verilen aranın ardından takımlar yeniden maç haftasına giriyor. Ülke genelindeki ‘Yeni Normal Hayat’ futbolda da kendisini gösteriyor. Türkiye 2. Ligi takımlarından Ankara Demirspor’da yeni dönem hazırlıklarına başlamadan önce covit-19 ile ilgili önemli adımlar atılıyor. Özel 100. Yıl Hastanesi işbirliği ile tüm futbolcular, teknik heyet ve kulüp çalışanlarına Covit-19 bulaşma yolları, korunma yöntemleri ve dikkat edilmesi gereken konular ile ilgili seminer verildi.

Özel 100. Yıl Hastanesi Göğüs Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Emin Maden tarafından bilgilendirme yapıldı. Maden, “Corona’dan korunmanın en önemli üç özelliğini artık hepimiz biliyoruz. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak zorundayız. Sizler aynı otobüsü, aynı soyunma odasını, aynı yemekhaneyi kullanıyorsunuz. Corona virüs daha çok altta yatan bir hastalığı olan ve bağışıklık sistemi zayıf bireyleri etkiliyor. Bağışıklık sisteminiz güçlüyse, şeker, kalp ve tansiyon gibi kronik bir hastalığınız yok ise virüsün sizi çok fazla etkilemesini beklemiyoruz, ancak geçireceğiniz bir covid-19 enfeksiyonu performansınızda düşüşe neden olabilir veya  taşıyıcı olabilirsiniz ve aile bireylerine bulaştırabilirsiniz” dedi.

Doç. Dr. Emin Maden, virüsün hayatta kalmasına olanak sağlayan durumları ortadan kaldırıldığı zaman bulaşma imkânında ortadan kalkacağını belirterek şöyle konuştu: “Futbolcular düzenli ve dengeli beslendikleri ve spor yaptıkları için bağışıklık sistemleri güçlü oluyor. Antrenman esnasında virüs bulaşma olasılığı yok denecek kadar düşüktür. Çünkü açık havada olduğu için sporcuların birbirleri ile yüzyüze karşılıklı temas süreleri çok kısa olduğu için virüsün bulaşma imkanı zayıflıyor. Kulüp olarak zaten testleriniz yapıldı. Hiç kimsede virüs çıkmadı. Bundan sonra da belirli aralıklarla testlerinizi yaptırmalı ve özellikle soyunma odası, yemekhane, duş ortamı gibi kapalı ortamlarda yakın temas ve yoğunluk oluşturmaktan kaçınmalı ve bu ortamlar sık sık dezenfekte edilerek havalandırılmalıdır. Antrenman dışı sosyal ortamlarda maske kullanımına ve sosyal mesafeye, hijyen kurallarına uyulmalıdır.”

Futbolcular ve teknik heyetin koronavirüs ile ilgili sorularının ardından program sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir