Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden MHP’li Haberal’a görüntülü cevap

Ankara Büyükşehir Belediyesi, eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen’in cenaze töreninde MHP Milletvekili Erkan Haberal’ın şoförünün güvenlik görevlisine çarpma anının güvenlik kamerası görüntüsünü yayınladı. Belediyeden yapılan açıklamada, bölgenin 16 yıldır güvenliğini belediyenin sağladığı belirtildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, MHP Ankara Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Erkan Haberal’ın şoförünün kastı olarak ANFA güvenlik personeline araçla çarpmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, Hacı Bayram-ı Veli Camisi’nin güvenliği, Ankara Valiliği tarafından verilen izin gereğince devletin resmi kolluk kuvvetleri ile koordineli olarak 16 yıldır T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlandığı belirtildi. Açıklamada, özel güvenlik görevlilerinin Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanuna göre mülki idare amirinin ve genel kolluk amirinin emirlerini yerine getirmek zorunda olduğu kaydedildi.

“POLİSİN ALDIĞI KARAR GEREĞİ ARAÇLAR DURDURULMUŞTUR”

Hacı Bayram-ı Veli Camisi’nin protokol otopark kapasitesi 10 araç olduğuna işaret edilen açıklamada, “Cenaze töreninde yaklaşık 40 araç önceden alana giriş yapmıştır. Çıkış esnasında trafikte sorun yaşanabileceği sebebiyle, polisin aldığı kararla alana araç girişi durdurulmuştur. Bundan sonraki tüm süreçler de devletin resmi polisleri ile törene katılanlar arasında yaşanmıştır”denildi.

“YOLUN POLİS TARAFINDAN KAPATILDIĞININ GÖRÜNTÜLERİ VAR”

Hacı Bayram-ı Veli Cami ve çevresi, güvenliğin sağlanması gerekçesiyle T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ANFA Güvenlik tarafından kapalı devre kamera sistemi ile izlendiğini vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:  “Bu sistem tarafından kaydedilen görüntülerde yolun polis araçları tarafından kapatıldığı sabittir. Görüntülerde, aracın durdurulması üzerine Sayın Erkan Haberal’ın polislerle konuştuğu, ardından da cenaze töreni alanına yaya olarak devam ettiği görülmektedir. Hemen ardından alana gelen Sayın Mehmet Haberal da, kendisine durumun açıklanması üzerine yaya olarak yoluna devam etmiştir. Sayın Erkan Haberal’ın bölgeden ayrılmasından bir süre sonra şoförlüğünü yapan şahıs, polisin açıklamalarına rağmen içeriye girmekte ısrar etmiş, araca resmi plaka takmış ve ardından da tehditler savurarak aracını özel güvenlik görevlimizin üzerine sürmüştür.”

GÜVENLİK GÖREVLİSİ KENDİSİNE VERİLEN TALİMATLARI YERİNE GETİRDİ

Açıklamada, 10 yıl önce Büyükşehir Belediyesi’nde göreve başlayan ve dokuz yıldır aynı bölgede görev yapan özel güvenlik görevlisinin, görüntülerde de görüldüğü üzere sadece kendisine verilen talimatları uyguladığı, kimse ile sözlü iletişim kurmadığına işaret edildi. Açıklamada, “Güvenlik görevlimiz aracın bilerek çarpması sonucunda yaralanmıştır. Anında müdahale gerçekleştirilen özel güvenlik görevlimizin sağlık durumu iyidir. Kendisi ile yönetimimiz yakinen ilgilenmekte, süreci takip etmektedir”ifadesine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir