Anayasa Mahkemesi üyesi Yıldırım’dan Bakan Soylu’ya tepki

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Anayasa Mahkemesi’nin ‘karayollarında toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlenemez’ yönündeki kanun maddesini iptal edilmesiyle ilgili Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a yönelik sözlerine tepkiler devam ediyor.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözlerine Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım, Anayasa’nın 138. maddesini hatırlarak, “Üzücü bir gün oldu. Öyleyse günün sorusu gelsin. Ne adına?” dedi. 

Engin Yıldırım, Twitter hesabından Anayasa’nın 138. maddesini hatırlatarak cevap verdi. Yıldırım, Bakan Soylu’nun konuşmasının hemen ardından paylaştığı Twitter mesajında, “Üzücü bir gün oldu. Öyleyse günün sorusu gelsin. Ne adına?” sorusunu yöneltti. 

Yıldırım, daha sonra sosyal medya hesabından Anayasa’nın maddesini paylaştı: “Madde 138. – Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz… Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.”maddesini paylaştı.

 

Yıldırım daha sonra ‘bisiklet maceram” başlığıyla twitter hesabından 1992-2020 yıllarında farklı farklı çekilmiş fotoğraflarını paylaştı.

Engin Yıldırım Kimdir?

Engin Yıldırım, Anayasa Mahkemesi üyeliğine 2010 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK Genel Kurulu üyesi tarafından seçilen üç isim arasından atandı. Yıldırım, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 19/10/2015 tarihinde yapılan toplantıda Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçildi, bu görevi 25 Ekim 2019 tarihine kadar devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir