Anayasa Hukukçusu Kaboğlu: Soylu’nun sözleri görev suçu niteliği taşıyor, Meclis soruşturması açılmalı

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi İbrahim Kaboğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ı hedef alan sözlerinin görev suçu niteliği taşıdığı gerekçesiyle Meclis soruşturması açılması gerektiğini söyledi. Kaboğlu, Soylu’nun Anayasa ihlali yaptığını söyledi.

“Şehirlerarası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez” şeklindeki yasağın, Anayasa’ya ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’ne aykırılık nedeniyle Anayasa Mahkemesince iptal edildiğini hatırlatan Kaboğlu, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Anayasa Mahkemesi’ni ve Başkanı’nı hedef alan sözleri, Anayasa madde 153/son, 138/son, 81, 11 ve 17’nin açıkça ihlali olup, görev suçu niteliği taşıdığından, hakkında Anayasa madde 106/5 gereği Meclis soruşturması açılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

‘Şehirlerarası karayollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez’ hükmünü, Anayasa Mahkemesi hem Anayasa’ya hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da kararı, Anayasa Mahkeme Başkanı Zühtü Aslan’a, “Madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanı’na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım sen var mısın” sözleriyle eleştirmişti. Soylu’nun sözleri Anayasa Mahkemesi Başkanı’na yönelik ‘gözdağı’ şeklinde yorumlanmış, birçok muhalefet partisi yetkilisi açıklamaya tepki göstermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir