Almanya’daki mülteci kamplarında hayat normale dönüyor

Korona virüsüne karşı mücadelede başarılı olan ülkelerin başında gelen Almanya’da hayat yavaş yavaş normale dönüyor. Mülteci kamplarındaki kısıtlamaların bir kısmı kaldırıldı.

Koronavirüsüyle mücadele kapsamında okullarda kademeli olarak eğitim-öğretim başlandı. Aileler arasında görüşmelere belli oranda esnetildi. Corona virüsüne karşı verilen mücadele kapsamında kapattığı sınırlarını kademeli biçimde yeniden açılmasına karar verildi. 15 Haziran’da sınırların tümüyle açılması yönünde karar alındı.

Koronavirüsüyle mücadele kamsamında en fazla etkilenen yerlerinden birisi de mülteci kampları oldu. Alman hükümeti mültecilerin bulunduğu kamplarda virüsün yayılmasını önlenmesi amacıyla ilk günden itibaren sıkı tedbirler aldı. Kamp giriş -çıkışlarında güvenlik sıklaştırıldı ve sağlık kontrolleri artırıldı. Kronik rahatsızlığı olan hastaların toplu alanlara çıkması yasaklandı ve hjyen koşullarının daha iyi olduğu başka kamplara transfer edildi. Kamplarda gerçekleştirilen dil kursları kaldırıldı. Toplu yemek yenen yerlerde sosyal mesafe kuralları sıkı bir şekilde uygulandı, ziyaretçi kabulleri kaldırıldı. Oturum alan mültecilerin heimlara transferi durduruldu.

Önümüzdeki haftadan itibaren korona virüsünün en fazla görüldüğü eyaletlerden birisi olan NRW’deki mülteci kamplarında bazı yeni uygulamalar başladı. Bu süreçte ara verilen heima transferler yeniden başladı. Kamplardaki dil kurslarına önümüzdeki haftadan itibaren yeniden başlayacak.

İLGİLİ HABER  Büyükşehir Belediyesi başkentileri nostalji yolculuğuna çıkarıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir