Alman Dışişleri Bakanı’ndan İsrail’in ilhak planına eleştiri

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, İsrail’in Batı Şeria’nın bazı bölgelerini ilhak planlarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi. Maas, İsrail’e olası yaptırımlara ise karşı çıktı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İsrail hükümetinin Batı Şeria’daki bazı yerleşim yerlerini ilhak planlarını eleştirdi. Koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana Avrupa Birliği (AB) dışındaki ilk yurt dışı ziyaretini İsrail’e gerçekleştiren Maas, İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi ve ardından Başbakan Benyamin Netanyahu ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Aşkenazi ile görüşme sonrasında Kudüs’te açıklamalarda bulunan Maas, temaslarında ilhak planlarının olası sonuçları konusunda Alman hükümetinin ve AB’nin “samimi ve ciddi kaygılarını” dile getirdiğini söyledi. İsrail’in Filistin topraklarını ilhak etmesi halinde İsrail’e yaptırımları reddeden Maas, Ortadoğu’da yeni barış görüşmelerine başlanması çağrısında bulundu.

Netanyahu planları savundu

İsrail Başbakanı Netanyahu ise Batı Şeria’daki bazı bölgelerin ilhak edilmesi planlarını savundu ve Yahudi yerleşim yerlerinin boşaltımayacağının altını çizdi. Netanyahu, Maas ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, “gerçekçi bir planın bu bölgedeki İsrail yerleşimlerini kabul etmek zorunda olduğunu ve insanları evlerinden kopartacak bir ilüzyonu desteklemeyeceğini” ifade etti. İlhak ifadesine doğrudan yer verilmeyen açıklamada, Batı Şeria’da tamamen  “güvenlik kontrolü” sağlanacağını ve İsrail’in “hayati çıkarlarının” korunacağı kaydedildi.

Maas’ın İsrail ziyaretinin ardından Amman’a geçerek Ürdünlü mevkidaşı Ayman Safadi ile görüşmesi bekleniyor. Ortadoğu ziyaretinde koronavirüs salgını nedeniyle Ramallah’a gitmediği belirtilen Maas’ın Filistinli yetkililerle video konferans aracılığı ile görüşeceği açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir