AKP ve MHP oy oranlarındaki düşüş devam ediyor

Metropoll Araştırma şirketi tarafından Haziran ayında yapılan kamuoyu araştırması AK Parti’deki oy düşüşünün devam ettiğini ortaya koydu. İktidarın küçük ortağı MHP’deki oy kaybı ise yüzde 25’den fazla oldu. MHP’nin oy oranı yüzde 8,5’den yüzde 6,2’ye geriledi.

AK Parti’nin oylarında şubat ayından itibaren düzenli düşüş olduğu görülüyor. Şubat ayında yapılan araştırmada AK Parti’nin oyları yüzde 33,9 iken Haziran ayında ise 30,3 olarak tespit edildi. Bu süre içerisinde CHP’nin oylarında istikrarlı bir artış oldu. Şubat ayında yüzde 20,7 olarak görülen oy oranı son araştırmada yüzde 24 oldu.  İktidarın küçük ortağı MHP’nin oy oranında ciddi bir düşüş gerçekleştir. Şubat ayında yüzde 8,5 olan oranı yüzde 6,2’ye geriledi. İYİ Parti’nin oy oranında değişme olmadı. İYİ Parti’nin oy oranı yüzde 7 oldu. HDP’nin oy oranı ise yüzde 8,4’den yüzde 8,9’a yükseldi.

En fazla oyunu artıran partilerden birisi de DEVA Partisi oldu. Şubat ayında yüzde 0,6 oranında oyu görünen DEVA Partisi’nin oy oranı yüzde 1,9’a, Gelecek Partisi’nin oy oranı yüzde 1’den 1,4’e yükseldi. Saadet Partisi’nin oy oranı yüzde 0,8’den yüzde 1’e yükseldi.

Kararsızım diyen seçmen ise yüzde 9,2 oldu.

 

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir