AKP, Twitter hesaplarından ‘yeşil topları’ kaldırıyor

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal, 1 Mayıs’ta başlatılan kampanya kapsamında AKP’li hesaplar tarafından kullanılan ‘yeşil toplar’ın artık kullanılmayacağını açıkladı. Ünal, “Yeşil Küre’ görevini başarıyla tamamlamıştır” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal, bugün yaptığı açıklamayla “etik farkındalık” çalışmaları kapsamında Twitter’da kullandıkları “yeşil küreleri” artık kullanmayacaklarını belirtti. Yeşil Toplu hesaplardan biri son olarak HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a cinsiyetçi sözlerle saldırmıştı.

Mahir Ünal, bugün Twitter’da hesabında “yeşil top” kullanımıyla ilgili sü açıklamayı yaptı:

“1 Mayıs 2020 tarihinde başlattığımız ‘Etik Farkındalık’ çalışması ‘Dijital Farkındalık’ çalışmamızın 10 Haziran 2020’de başlaması ile sona ermiştir.40 gün süren ‘Etik farkındalık’ çalışmamızda küfür, hakaret ve dezenformasyonu görünür kılmak için kullandığımız ‘Yeşil Küre’ görevini başarıyla tamamlamıştır. Hakareti, küfürü, saldırganlığı, kısaca etik olmayan paylaşımları kamuoyu gündemine taşıyarak tartışılmasını sağlamış ve dezenformasyonla mücadelede turnusol etkisi oluşturmuştur. Bu amaçlarla kullanılan ‘Yeşil Küre’ üzerinden ‘Etik Farkındalık’ çalışmasına hakaret, küfür ve aşağılamada bulunanlar da ayrıca bir çalışmanın konusu olmalıdır. Gönüllü olarak ‘Etik Farkındalık’ çalışmamıza katılanlara gönülden teşekkür ederim.

YEŞİL TOPLU HESAPLAR ÖLÜM VE TECAVÜZ TEHDİTLERİ SAVURDU

AKP Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal 1 Mayıs’ta partisinin sosyal medya için 12 etik kuralını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Twitter’da kullanıcı adının yanında bir yeşil top ve Türkiye bayrağı olan çok sayıda hesap görülmeye başlandı.

Bu etik kuralların açıklanmasından kısa bir süre sonra bu yerli ve milli hesaplardan bazıları gazeteci Nevşin Mengü, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, oyuncu Berna Laçin, avukat Feyza Altun ve son olarak Başak Demirtaş’ı öldürmek veya tecavüz etmekle tehdit etmişti.

Ünal’ın açıkladığı kampanyanın ardından Twitter, Türkiye’den 7 bin 340 hesabı manipülasyonu engelleme politikalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle kapattığını açıkladı. Twitter, bu hesapların AKP’nin gençlik faaliyetleri ile bağlantılı olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir