AKP düşüyor, DEVA ve Gelecek’in oy oranı yükseliyor

Sosyo Politik Araştırmalar Merkezinin Doğu ve Güneydoğu illerinde yaptığı ankete göre; yeni kurulan Davutoğlu ve Babacan’ın partilerine ilgi artıyor..

8-14 Haziran tarihleri arasında yapılan ankete göre, CHP yüzde 21,2, HDP yüzde 10,4, MHP yüzde 7,9, İyi Parti ise yüzde 7,2 oy alıyor.

Diyarbakır merkezli Sosyo Politik’in bin 248 kişiyle yaptığı son seçmen anketine göre AK Parti’nin oyları yüzde 30’lara kadar düştü ve seçmenlerinin yüzde 15.8’i yeni partilere kaydı. “Bu pazar günü bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz” sorusuna katılımcıların yüzde 30.9’u AK Parti, yüzde 21.2’si CHP, yüzde 10.4’ü HDP, yüzde 7.9’u MHP ve yüzde 7.2’si İyi Parti cevabı verdi.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, seçmen davranışını belirlemek için 8-14 Haziran tarihleri arasında bin 248 kişiyle telefonla ve online ortamda 18 ili kapsayan anket yaptı.

DEVA VE GELECEK’İN OYLARINDA ARTIŞ

Anket sonuçları Meclis’te bulunan tüm partilerin oy kaybettiğini gösterirken, yeni kurulan partilerin oylarında artış gözlendi. Ankete katılanların yüzde 5,3’ü Ali Babacan’ın DEVA Partisine , yüzde 3,7 Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisine oy vereceğini söyledi. Yüzde 1.4’ü Saadet Partisine oy vereceğini belirtti. Yine, katılımcıların yüzde 1,9’u oy kullanmayacağını ve yüzde 10,1’i ise kararsız olduğunu ifade etti.

TÜM PARTİLER OY KAYBETTİ

Söz konusu anket, 24 Haziran Milletvekilliği Genel Seçimlerinde yüzde 42,56 oy alan AKP’nin oylarında yüzde 11’in üzerinde bir düşüşü ortaya koydu. CHP ve HDP’nin oy oranında da gerilemenin gözlemlendiği ankete göre, en büyük düşüş yaşayan ikinci parti ise MHP. Anketin, oy geçişkenliğine ilişkin kısmında da dikkat çekici veriler ortaya çıktı. Ankete göre, CHP seçmeninin HDP dışında başka partiye yönelmediği ve AK Parti seçmenin DEVA ve Gelecek Partisi’ne yöneldiği ifade edildi.

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor
AKP SEÇMENİ YENİ PARTİLERE KAYIYOR

Ankette, katılımcıların 24 Haziran’da hangi partiye oy verdikleri ve bu Pazar erken seçim olması durumunda hangi partiye oy verecekleri de soruldu. Buna göre 24 Haziran seçimlerinde AKP’ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 83,3 yine kendi partisine oy vereceğini söyledi. Yüzde 9,5’i DEVA Partisine, yüzde 6,3’ü Gelecek Partisine oy vereceğini belirtti. CHP’ye oy verdiğini bildirenlerin yüzde 84,2’si yine CHP’ye, yüzde 7,5’i HDP’ye oy vereceğini, yüzde 4.8’i kararsız olduğunu ifade etti.

MHP’DE BOYKOT EĞİLİMİ VAR

HDP’ye oy verdiğini açıklayan yüzde 78,8 yine HDP’ye, yüzde 9,1’i kararsız olduğunu, yüzde 4,5’i DEVA Partisine, yüzde 4,5’i AKP’ye oy vereceğini bildirdi. İyi Parti’ye oy verdiğini bildirenlerin yüzde 48,1’i kararsız, yüzde 44,4’ü İyi Parti’ye, yüzde 5,6’sı Gelecek Partisine oy vereceğini kaydetti. MHP’ye oy verdiğini bildirenlerin yüzde 87,5’i MHP’ye oy vereceğini ifade ederken, yüzde 12,5’i oy kullanmayacağını belirtti. Oy kullanmadığını belirten katılımcıların yüzde 36,2’si İyi Parti’ye, yüzde 36,2’si kararsız, yüzde 12,1’i CHP’ye oy vereceğini ifade etti.

EN BÜYÜK SORUN EKONOMİ

Katılımcılara, “Sizce Türkiye’nin en büyük sorunu nedir” sorusu da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 35,7’si Ekonomi-İşsizlik, yüzde 20’si Kürt sorunu, yüzde 14.7’si Cumhurbaşkanlığı Sistemi, yüzde 10,6’sı demokrasinin olmayışı, yüzde 6,6’sı hukuk sisteminin mevcut durumu, yüzde 6,3’ü Gülen Cemaati, yüzde 3,8’i hükumet, yüzde 1,6’sı çatışma ve şiddet ortamı, yüzde 0,7’si ise muhalefetsizlik cevabı verdi. Türkiye’nin en önemli sorunlarını çözmeye en yakın partinin hangisi olduğu yönündeki soruya da katılımcıların yüzde 27,1’i AKP’yi, yüzde 21,2’si CHP’yi, yüzde 10,3’ü HDP’yi, yüzde 7,9’u MHP’yi, yüzde 7,2’si İyi Parti’yi işaret etti. Yine, yüzde 15,1’lik kesim ise “hiçbiri” cevabını verdi.

AKP KİTLESİ KAYYUMLARI DESTEKLEMİYOR

“Belediyelere kayyım atama politikalarını nasıl buluyorsunuz” sorusuna katılımcıların yüzde 57,9’u desteklemediği, yüzde 26,1’i desteklediği, yüzde 16’sı da kararsız olduğu cevabı verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir