AK Partili Ünal: Ayasofya Türk’ün kızıl elmalarından birisidir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Ayasofya’nın kendi gönlünde Türk’ün kızıl elmalarından birisi olduğunu belirterek,  “Ayasofya bizim gençlik hayalimizdi. Kanayan yaraydı. İnşallah Cuma günü Ayasofya’da ilk Cuma namazımızı kılacağız. Ayasofya’ya sadece bir bina olarak bakamayız. Ayasofya sadece Ayasofya değildir. Anadolu’da varoluşumuzun , Anadolu’da verdiğimiz mücadelenin mührüdür”dedi. 

Ünal, Mamak Belediyesi tarafından düzenlenen Musiki Muallim mektebi Sohbetlerine katıldı.

Ünal, burada Ayasofya’nın Danıştay kararıyla yeniden camiye çevrilmesini değerlendirdi. Ünal, Ayasofya’nın kendi gönlünde Türk’ün kızıl elmalarından birisi olduğuna işaret ederek, ” Türklük dediğimiz şey bir ırkla izah edilecek bir şey değil, tarihsel ve sosyolojik bir şeydir. Türk’ün kızıl elmalarından biri olarak Ayasofya Fatih Sultan Mehmet ile beraber fetih olundu. Ayasofya dediğimde benim aklıma Fatih ve Fatih’in vasiyetnamesi, Ayasofya’yı kendi şahsi mülkü olarak, fethin nişanesi olarak vakfetmesi ve vakıf senedi hazırlaması geliyor. Vasiyetnameyi okuduğumuzda Fatih’in ne yapmaya çalıştığını görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, Danıştay kararından sonra millete seslendi ve seslenişinde dikkat edin vakıf senedini ve Fatih’in bizatihi Ayasofya ile ilgili vasiyetini bizlerle paylaştı. Ayasofya bizim gençlik hayalimizdi. Kanayan yaraydı. İnşallah Cuma günü Ayasofya’da ilk Cuma namazımızı kılacağız. Ayasofya’ya sadece bir bina olarak bakamayız. Ayasofya sadece Ayasofya değildir. Anadolu’da varoluşumuzun , Anadolu’da verdiğimiz mücadelenin mührüdür. O yüzden öyle bakmak lazım.  Biz Ayasofya’yı kendimiz olarak biliyoruz. Ayasofya’da bizi kendisi olarak biliyor” dedi.

“Bir şehir kültür ve sanat üretemiyorsa taşralaşıyor demektir”

Mamak Belediyesi’nin hizmetleriyle öne çıktığını da vurgulayan Ünal, “Mamak Belediyemizi ve Murat Başkanımızı tebrik ediyorum.Gerçekten  diğer belediyelerimize de bu tür yeni medya, dijital medyayı kullanmalarını tavsiye ediyorum. Hem mekan hem konsept çok kıymetli” dedi. Bir şehrin kültür ve sanat üretememesi halinde o şehrin taşraya dönüştüğünü de sözlerine ekleyen Ünal, “Şehirlerimizin kültürel mirasımızı canlandırması çok kıymetli. Bir şehir kültür ve sanat üretemiyorsa taşralaşıyor demektir. Mamak Belediyemizin de bu açıdan gerçekleştirdiği bu program çok kıymetli. Mamak Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir