AK Parti sosyal medya etik kurallarını kamuoyuyla paylaştı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AK Parti olarak hazırladıkları sosyal medya etik kurallarını kamuoyuyla paylaştı.

AK PartiÜnal, hazırladıkları sosyal medya kurallarına parti teşkilatı mensuplarının sonuna kadar riayet edeceğini belirterek, diğer siyasi partilerden de aynı hassasiyeti beklediklerini ifade etti. Ünal, “Sosyal medyanın hayatımıza getirdiği kolaylıklar, bilgiye ulaşımda sağladığı hız ve avantajlar önemli olmakla beraber bu mecranın daha kuralsız ve genel toplumsal kabullerin dışında bir hareket alanı olarak görülmesi önemli bir etik sorun haline gelmiştir”dedi.

Sosyal medya etik ilkeleri arasında, nefret söylemi barındırmayan bir dil kullanılması,  diğer kullanıcıların özgürlük alanını kısıtlayacak ifadeler yer verilmesi, özel yaşamın gizliliğine saygı, siber zorbalık olacak ifadeler paylaşılmaması, gerçek kimliğiyle bulunması, toplumu endişe ve korkuya sevk edecek paylaşımlardan kaçınılması, teyide muhtaç bilgilerin kullanılmaması, alıntılarda kaynağın referans gösterilmesi, toplumsal ahlaka aykırı içerik oluşturulmaması ve yayılmaması gibi maddeler bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir