AK Parti Ayasofya’nın cami olmasına ret oyu verdi

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu tarafından gündeme getirilen “Ayasofya’nın cami olarak hizmete sunulmasına” yönelik teklif, AK Parti’nin oylarıyla Meclis’ten reddedildi. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Ayasofya’nın ibadete açılması hakkında “İbadete açılması önerisine şimdi ret veriyoruz. Ama Temmuz’da gerekli adımlar atılacak” açıklamasında bulundu.

Muş, “Danıştay’ın 2 Temmuz’da vereceği kararın ardından gerekli adımları atacağız” dedi. İYİ Parti Milletvekili ve Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu tarafından hazırlanan ve doğrudan TBMM Genel Kurulu’na getirilen Ayasofya’nın ibadete açılması konusundaki araştırma önergesi görüşüldü.

Gerçekleşen görüşme sonrası oylar kullanıldı. Ancak araştırma önergesi, oy çokluğuyla reddedildi. Mehmet Muş, ret oyu verdiklerini açıklarken İYİ Parti’den de bir açıklama geldi.

İYİ Parti ‘den konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Grup Başkanvekilimiz ve İzmir Milletvekilimiz Müsavat Dervişoğlu tarafından “Ayasofya Cami’nin Müslümanlar için toplu ibadete açılması” amacıyla Meclis Başkanlığına sunulan Araştırma Önergesi Ak Parti’nin ret, MHP ve HDP’nin çekimser oyları neticesinde kabul edilmemiştir” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir