AİHM, şarkıcı Atilla Taş hakkında hak ihlali kararı verdi

AİHM, KHK’yla kapatılan Meydan gazetesindeki yazıları ve attığı tweetler nedeniyle Türkiye’de mahkum edilen sanatçı ve yazar Atilla Taş’ın davasında hak ihlali kararı verdi. Türkiye Taş’a 12 bin 275 euro manevi tazminat, 3 bin 175 euro da mahkeme masrafı ödeyecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), ilk olarak KHK ile kapanan Meydan gazetesinde yazar olması ve attığı twitler nedeniyle, ikinci olarak da salıverilmesinin ardından anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs nedeniyle yeniden tutuklanan Atilla Taş başvurusuna ilişkin 5/1 ve 10. maddelerin ihlal edildiğine hükmetti.

Mahkeme, Türkiye’nin Atilla Taş’a 12 bin 275 euro manevi tazminat ve 3 bin 175 euro da mahkeme masrafı ödemesini kararlaştırdı.

İfade Özgürlüğü Derneği hukuk ekibi tarafından yapılan başvuruda, AİHM, Atilla Taş’ın başvurusunu kabul etti ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5 (1) (özgürlük ve güvenlik hakkı) ve 10. (ifade özgürlüğü) maddelerinden ihlal kararı verdi.

Kararı yorumlayan insan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak, “AİHM’in Atilla Taş kararı, Kavala ve Demirtaş’ta olduğu gibi bir soruşturmadan bırakıyormuş gibi yapıp başka soruşturmadan tutuklamanın hukukun etrafından dolanmak olduğunu ve aynı olaylar nedeniyle iki farklı kuraldan tutuklamanın tek tutuklama sayılması gerektiğin söylüyor. Bir başka deyişle Atilla Taş kararı (para. 71-79)’da neden Kavala’nın ve Demirtaş’ın aynı olaylar ve fakat başka gerekçelerle tutuklanmasının Sözleşmenin ruhuna aykırı olduğuna da bir kez daha saptamış oluyor” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir