“AİHM Başkanı gerçeklerden uzak tutulmak istendi”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, AİHM Başkanı tarafından devlet yetkileri ile yapılan görüşmelerin yanında insan hakları örgütlerinin temsilcileriyle de birer görüşmenin programa dahil edilmemesini hükümetin Başkan’ı gerçeklerden uzak tutma çabası olarak değerlendirdi.

Yeneroğlu, Spano’nun Türkiye ziyaretiyle ilgili yaptığı açıklama yaptı, Yeneroğlu, Spano’nun, Adalet Akademisi’nde yaptığı ”Hukuk devleti” ve ”Yargı bağımsızlığı” temalı konuşmanın yargıçlara ve hükümete verilen ciddi bir ders niteliğinde olduğunu söyledi.

EVRENSEL HUKUK DEĞERLERİ CİDDİ BİÇİMDE ZEDELENDİ

Yeneroğlu, Türkiye son dönemde; işkence ve zorla kaybettirmelerin, medyaya ve bireylere yapılan ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyecek müdahalelerin, terör örgütü üyeliği gerekçesiyle yapılan hukuka aykırı soruşturma ve kovuşturmaların, gazetecilerin, siyasetçilerin ve insan hakları savunucularının keyfi tutuklulukların, kanun hükmünde kararnameler ile yapılan ihraçların, kayyum atamalarının yaşandığı bir ülke olduğunu belirtti. Yeneroğlu, “Muhakkak ki bu hak ve özgürlüklerin ihlalinin sistematikleşmesinde; Türk yargıçlarının anayasayı hak temelli yorumlamaması etkili olmuş; yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü ve evrensel hukuk değerleri ciddi biçimde zedelenmiştir”dedi.

AİHM BAŞKANI GERÇEKLERDEN UZAK TUTULMAK İSTENDİ

Mahkeme kararlarının bile uygulanmadığına Türkiye’nin AİHM önünde karara bağlanması gereken pek çok davası olduğu hatırlatan Yeneroğlu, şöyle devam etti: “AİHM Başkanı tarafından devlet yetkileri ile yapılan görüşmelerin yanında insan hakları örgütlerinin temsilcileriyle de birer görüşmenin programa dahil edilmemesi de hükümetin Başkan’ı gerçeklerden uzak tutma çabasıdır.

Adalet Akademisinde yapmış olduğu konuşmasında misafir olduğu ülkemizin sorunlarından bahseden Sayın Spano’nun işaret ettiği üzere; “hukukun üstünlüğünün kabulü, demokrasi ve insan haklarına saygı” bir hukuk devletinin olmazsa olmazlarındandır. Hukukun üstünlüğünün kabulü de bağımsız mahkemelerden geçmekle birlikte, adil yargılanma hakkının herkes için eşit olarak tanınması ile mümkündür.

DEVA Partisi olarak yargıçların tam bağımsız olması gerektiğine inandığımız hukuk devleti anlayışında; devletin ve yöneticilerinin evrensel hukuk ilkeleri ve uluslararası mahkeme kararları ile sıkı sıkıya bağlı olması gerektiğini vurgulamak isteriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir