Ahmet Kaya’nın kızı Melis Kaya’dan Odabaşı’na cevap: Babamın dostları arasında yoksun

Melis Kaya, şair Yılmaz Odabaşı’na Ahmet Kaya’nın 43 yıllık ömrü, 16 yıllık sanat yaşamı boyunca, hangi aralıkta, kendisiyle nasıl bir uzun yoldaşlık/dostluk hukuku yürüttüğünü bilmediğini belirterek, “Çocukluğumdan aşina olduğum yüzlerin arasında siz yoksunuz”dedi.

Ahmet Kaya’nın kızı Melis Kaya, yazar Yılmaz Odabaşı’nın sosyal medyada yaptığı, “Gülten Kaya, Ahmet Kaya’nın kendisi ve çocukları adına tek hamisi, tek mirasçısı olduğunu 20 yıldır deklere ederken, bugüne kadar şirketi adına Ahmet Kaya şarkılarının tahsilatı dışında niçin hiçbir şey yapmamıştır? Mesela bir Ahmet Kaya Vakfı projelendirse onbinler desteklerdi” şeklindeki paylaşımlarına cevap verdi.

Melis Kaya,  Yılmaz Odabaşı’na bir yazıyla cevap verdi. “Ahmet bey” hitabıyla başlayan yazıda, “Üzülerek gördüm ki magazinsel bir suni gerçeklik yaratarak kendi cephenizi kalabalıklaştırma uğraşı içerisine girmişsiniz. Oysa dışarıdan biri ve sıradan bir okurunuz olarak böylesi bir kara popülariteye ihtiyaç duyabileceğinizi asla tahmin etmezdim.” ifadeleri yer aldı.

Melis Kaya, Ahmet Kaya’nın 43 yıllık ömrü, 16 yıllık sanat yaşamı boyunca, hangi aralıkta, kendisiyle nasıl bir uzun yoldaşlık/dostluk hukuğu yürüttüğünü belmediğini belirterek, “Çocukluğumdan aşina olduğum yüzlerin arasında siz yoksunuz (bu benim için en önemli referanstır). Kendisiyle o çok kıymetli üç eser üzerinden gelişmiş profesyonel ilişki ve onun doğurduğu ahbaplık dışında ne tür bir özel yakınlığınız olmuştu? Yoksa o evde büyüyen çocuk ben değil miydim veya bir ihtimal hafızam beni yanıltıyordur. Malum, insan bir fırtınanın içinde büyüyünce hafıza yer yer kendini yok ederek hayatta kalmayı öğretiyor. Siz o fırtınaları bilirsiniz ancak ben de bu kez yanılmadığımı biliyorum. Babamın hakiki dostlarını da hafızamın en berrak köşesinde isim isim, yüz yüz tutuyorum. Şüpheniz olmasın”dedi.

‘MADDİ MİRASIN SÜREKLİLİĞİNE TENEZZÜL ETMEYİZ’

Melis Kaya, Yılmaz Odabaşı’na hitaben yazdığı yazıda, şu ifadelere yer verdi: “Baba-kız ilişkisi kutsaldır. Siz de kız evlat babasısınız, bilirsiniz. Üstelik şairsiniz, dünyaya başka türlü bakmak için varolanı kapayıp yeni pencereler açabilirsiniz. Bunu söylemek zorunda kalmak bile benim için son derece yıpratıcı ancak biz babamız üzerinden maddi muhasebe yapmayız, Yılmaz Bey. Her şeyden evvel, manen ve etik olarak yapmayız. Şahsiyet ve meslek sahibi yetişkinler olarak da maddi mirasın sürekliliğine tenezzül etmeyiz”dedi.

İLGİLİ HABER  Büyükşehir Belediyesi başkentileri nostalji yolculuğuna çıkarıyor

“AHMET KAYA’NIN İTİBARİNİ KORUMAK BENİM YAŞAM ÖDEVİM”

Ahmet Kaya’nın Türkiye’nin, dinleyenlerinin ve halkların da Ahmet Kaya’sı olduğunu ifade eden Melis Kaya, “Bunun her zaman bilincinde olduk ve öyle yaşadık. Yalnız şunu da bilmenizi isterim; babamın iki evladından biri olarak, bunca kötülüğün ve riyanın ortasında onu gelecek kuşaklara doğru aktarmak, itibarını korumak benim yaşam boyu ödevim olacak. Her ne pahasına olursa olsun, bu tutumumun arkasında kararlılıkla duracağım” ifadesine yer verdi.

“SIRTIMIZI DAYADIĞIMIZ KURUM, ÖRGÜT, PARTİ, KİŞİ YOKTUR”

Yılmaz Odabaşı’nın sosyal medyadan paylaştığı Cumhurbaşkanı İbrahim Kalın ve bazı sanatçılardan destek aldıkları yönündeki iddiayı da yalanlayan Melis Kaya, Gazeteduvar intenternet sitesinde gönderdiği yazısında şu ifadelere yer verdi: “Yine ithamlarınıza cevaben eklemeliyim ki kendimizden başka birilerine yaslanmaya, bir yerlerden herhangi bir şekilde destek almaya hiçbir zaman, hiçbir koşulda ihtiyaç duymadık. 20 senedir pusulamız daima kendi aklımız ve vicdanımız oldu. Babamın bize miras bıraktığı onurun dışında sırtımızı dayadığımız tek bir yer, kurum, örgüt, parti, kişi yoktur.”

“TELİF HAKKI İÇERMEYEN PROJELERİ BİRLİKTE DEĞERLENDİRİRİZ”

Telif hakkı içeren veya içermeyen konularda kendilerine gelen her projeyi beraber değerlendirir ve destekleyip desteklemeyeceklerine aile olarak birlikte karar verdiklerini kaydeden Melis Kaya, “Tavrımız sizin hoşunuza gitmeyebilir fakat hoşnutsuzluğunuzun karşılığı ‘dostunuz’un yaşamına gece gündüz ortaklık etmiş üç kadına pervasızca saldırmak olmamalıydı. Kaldı ki babamın ‘dostu’ olarak, kendisi üzerine bir kitap yazma fikrinizi sosyal medya yerine ilk önce bizimle paylaşmanızı ve üçüncü ağızdan duymamış olmayı tercih ederdim. Dilerim sizin ömrünüz vefa eder de telif konusundaki bu duyarlılığınızı sürdürür ve şiirlerinizi bestelemek isteyen müzisyenlerden telif ücreti talebinde bulunmadan onlara destek olursunuz.

Yılmaz Bey, babam ne yazık ki hayatta değil ama eğer hayatta olsaydı, bizi, özellikle ‘Gülten’ini’ itham ediyor oluşunuzun henüz zemini dahi oluşmadan linçten beslenen kalabalığın üzerine yıldırım gibi düşerdi. “Dostunuz”muş hani, bilirsiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir