“Adli Yıl açılışının Cumhurbaşkanlığı’nda yapılması yargı üzerindeki baskı ve hakimiyetin ispatıdır”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Adli Yıl açılışının Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılmasının yargı üzerindeki baskının ve hakimiyetin en açık ispatı olduğunu söyledi. Yeneroğlu, “Ancak adaletin olmamasından daha da kötüsü adalet varmış gibi yapılmasıdır”dedi. 
Yeneroğlu, yeni adli yılın açılışıyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.
Yeneroğlu’nun sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar şöyle: “Elbette “Adalet mülkün temeli”dir. Ancak adaletin olmamasından daha da kötüsü adalet varmış gibi yapılmasıdır.Yargı bağımsızlığı hukuk devletinin asli unsuru iken, Adli Yıl açılışının Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılması yargı üzerindeki baskının ve hakimiyetin en açık ispatıdır”dedi. 
AVUKATLARLA İLGİLİ İFADEYİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Adli Yıl açılış töreninde avukatların meslekten men edilmesi yönündeki söylemlerinin kabul etmenin mümkün olmadığını belirterek, “Böyle bir günde, yargının asli unsuru avukatlara yönelik bu kez de meslekten men edilme söylemlerini kabul etmek mümkün değildir. DEVA Partisi olarak hukukun daha fazla ayaklar altına alınmasına, Türkiye’nin hak etmediği böylesi bir karanlık tabloyu yaşamasına izin vermeyeceğiz.
Hukuk devleti, insan hakları ve kuvvetler ayrılığı ilkelerinin her an sınanan iddiamız olan adalet mücadelesinin amacına uygun şekilde hayata geçirilebilmesi uğruna vicdan ve ahlakları ile görev yapan tüm hakim, savcı, avukat ve adalet personelinin yeni adli yıllarını kutluyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir