ABD’nin son Ayasofya çağrısı Pompeo’dan: Müze olarak kalsın Ayasofya’nın kaderi yarın belli

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin daha önce farklı kanallar ile dile getirdiği “Ayasofya müze olarak kalsın” çağrısını yineledi.

Türkiye’ye Ayasofya’nın müze statüsünün devam ettirilmesi çağrısında bulunan Pompeo açıklamasında Ayasofya’nın Türkiye hükümetleri tarafından yaklaşık 100 yıldır müze olarak yönetildiğini anımsattı. Pompeo “Türkiye Cumhuriyeti’ni farklı inançlara ve inanç çeşitliliğine saygısının bir örneği olarak Ayasofya’nın müze statüsünü ve buraya herkesin erişebilmesini devam ettirmeye çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

Pomepo, Ayasofya’nın 1500 yıllık tarihiyle dini, sanatsal, mimari bir çok alanda önemli ve yegane bir örnek teşkil ettiğini belirtti. Açıklama “Dini ve kültürel alanların korunması da dahil olmak üzere, Türk hükümetiyle çok çeşitli ortak çıkarlar konusunda çalışmaya devam etmeyi umuyoruz” sözleriyle tamamlandı.

NUMAN KURTULMUŞ: TAVSİYEYE İHTİYACIMIZ YOK

Pompeo’nun açıklamasının hemen ardından AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Twitter’da Ayasofya ile ilgili bir açıklamada bulundu. Kurtulmuş, Ayasofya’nın statüsüne dair karar verme yetkisinin sadece Türkiye’nin elinde olduğunu söyledi.

“Türkiye’nin egemenliğiyle ilgili bir konu olan Ayasofya’nın statüsüne dair karar verme yetkisi sadece Türkiye’nin elindedir. Dışarıdan birilerinin tavsiye ve çağrılarına ihtiyacımız yoktur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir