ABD’de kölelik yanlısı generalin heykeli yakıldı

ABD’de siyahi George Floyd’un gözaltına alındığı sırada polis şiddeti sonucu başlayan ırkçılık karşıtı gösterilerde Amerikan Konfedere Devletleri dönemine ait tek heykel olan ve kölelik yanlısı General Albert Pike’ı temsil eden heykel yerinde sökülüp ateşe verildi.

Washington DC’de, köleliğin kaldırıldığı 19 Haziran 1865 gününe ithafen düzenlenen protestoda göstericiler, Amerikan Konfedere Devletleri dönemine ait tek heykel olan ve General Albert Pike’ı temsil eden heykeli hedef aldı.

Protestocular tarafından yaklaşık 1 saat sürede yerinden sökülen heykel daha sonra ateşe verildi. Heykelin bulunduğu Judicial Meydanı karşısında bir polis merkezi olmasına rağmen polis duruma müdahale etmedi.

TRUMP TEPKİ GÖSTERDİ

ABD Başkanı Donald Trump, yaşananlara Twitter üzerinden tepki göstererek, Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser’a protestocuları gözaltına alma çağrısında bulundu.

Trump, Bowser’ı etiketlediği paylaşımında, “DC polisi, bir heykelin yıkılıp yakılmasını izlerken işini yapmıyor. Bu kişiler gözaltına alınmalı. Bu ülkemiz için utanç verici.” ifadesini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir