“ABD yaptırımlarla Suriyelileri açlıktan öldürmek istiyor”

Dışişleri Bakanı Muallim, Suriye’ye yeni yaptırımlar uygulayan ABD’ye yönelik suçlamalarda bulundu. Muallim, bu yaptırımların “insanları açlıktan öldüreceğini” savundu.

Suriye hükumeti, yeni yaptırımlar getiren ABD’yi iç savaşın yaşandığı ülkedeki insanları açlıktan öldürmeye çalışmakla suçladı.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim başkent Şam’da düzenlediği basın toplantısında, bu yaptırımları Suriyelilerin geçim kaynaklarını doğrudan etkileme çabası olarak değerlendirdi.

Muallim, “Sezar” olarak adlandırılan yaptırımların amacının “2011’de olduğu gibi terörizmin geri dönüşüne kapıyı açmak” olduğunu da sözlerine ekledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, bu yaptırımların bir amacının da ülkede gelecek yıl yapılması planlanan “devlet başkanlığı seçimlerini etkilemek” ve seçimlerde Esad’a verilen desteği zayıflatmak olduğunu savundu. Muallim, “Suriye halkı istediği sürece, Esad iktidarda kalacak” ifadesine vurgu yaptı.

Dışişleri Bakanı, Suriyelilerin Washington’ın isteklerine boyun eğmeyeceğini vurgulayarak “Suriye’nin ve halkının onların koşullarına boyun eğeceklerini hayal ediyorlarsa, hayal kurmayı sürdürsünler, çünkü bu hiçbir zaman gerçekleşmeyecek” şeklinde konuştu.

SEZAR YAPTIRIMLARI

Geçen hafta yürürlüğe giren “Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası,” Devlet Başkanı Beşar Esad ve eşi Esma Esad’ın da aralarında olduğu 39 kişi ve kuruluşa yaptırımlar öngörüyor. Suriye hükumeti ya da listede bulunan kişilerle ticaret yapan kişi veya firmalara da yaptırım uygulanabileceği belirtiliyor.

ABD’li yetkililere göre, bu yaptırımlar ateşkes, serbest seçim ve siyasi değişim öngören Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2015 tarihli kararını kabul etmesi için Esad üzerinde baskı oluşturmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir