ABD Senatosu Türkiye’ye yaptırım öngören savunma bütçesini onayladı

Türkiye’ye Rus yapımı S-400 hava sistemlerini satın alması nedeniyle yaptırım uygulanmasını da içeren 740 milyar dolarlık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı (NDAA) ABD Senatosu’nda kabul edildi.

Amerikan basınında çıkan haberlere göre, ABD Başkanı Donald Trump, yaptırım kararını gün içinde açıklayabileceği belirtiliyor. Türkiye’ye CATSAA yaptırımlarını içeren tasarı, Senato’dan 3’te 2 çoğunlukla geçti. Böylece ABD Başkanı Donald Trump’ın yasayı veto etmesi durumunda bile yaptırımlar devreye girebilecek. Eğer Trump tasarıyı veto ederse Senato tekrar toplanacak ve tasarıyı tekrar onaylaması durumunda yaptırımlar devreye giriyor.

Trump’ın tasarıyı veto etmek ya da onaylamak için 10 gün süresi bulunuyor. Tasarı önceki gün Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmişti.

Bloomberg, konu hakkında bilgisi olan iki kaynağa dayandırdığı haberinde Trump’ın, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından önerilen yaptırım kararını imzaladığını yazdı.

Reuters haber ajansı da ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamasının “an meselesi” olduğunu beş kaynaktan aldığı bilgilere dayanarak haberleştirmişti.

Yatırımların iki ülke ilişkilerin daha da karmaşık hale getireceği belirtiliyor.

ABD’de Türkiye’ye Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini satın almasından dolayı yaptırım uygulanmasını da içeren 740 milyar dolarlık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı (NDAA), Temsciler Meclisi’nde ezici bir çoğunluğun desteğiyle önceki gün kabul edilmişti.

Trump’ın sosyal medya şirketlerine yasal güvence sağlayan bir düzenlemeyi içerdiği için veto edeceğini söylediği tasarıyı, Temsilciler Meclisi 11’e karşı 79 oyla onayladı. Türkiye’ye 30 gün içerisinde yaptırım uygulanması öngörülüyor.

Tasarıda, Türkiye’nin aldığı 6 F-35 uçağının da ABD Hava Kuvvetlerince kullanılması için gerekli yetkilendirme yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir