ABD Başkanı Trump, Porto Riko’yu Grönland’la takas etmek istemiş

Eski bir ABD İç Güvenlik çalışanı olan Miles Taylor göre, ABD Başkanı Donald Trump,  ada ülkesi Porto Riko topraklarını satmak veya Grönland ile değiştirmek istedi. Taylor, MSNBC TV‘de yaptığı açıklamada, Trump’ın bu konuyu 2018 yılında Porto Riko’nun Maria Kasırgası‘nda harap olmasının ardından gündeme getirdiğini söyledi.

Taylor, “Bize sadece Grönland’ı satın almak istemediğini, Porto Riko’yu satıp satamayacağımızı veya Porto Riko’yu Grönland ile takas edip edemeyeceğimizi de araştırmamızı söyledi” dedi. Taylor, açıklamasına “Trump’a göre Porto Riko kirli ve insanları da fakir” diye devam etti.

Taylor, Trump’ın bu söylediklerinin şaka olmadığını da ekledi ve “Perde arkasında Başkan, Porto Rikolulara karşı derin bir düşmanlık besliyor” dedi.

Trump, Porto Riko hakkında defalarca aşağılayıcı açıklamalar yapmıştı. ABD’ye bağlı  Karayip adası ekonomik sorunlar yaşıyor, bu nedenle pek çok Porto Riko’lu ABD anakarasına göç ediyor.

Öte yandan Trump, Grönland’ı satın alma fikrini de açıkça ortaya atmış ve bir yıl önce diplomatik bir skandala neden olmuştu. Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen Trump’ın satın alma ‘fikrini’, “saçma” olarak nitelemişti. Trump bunun ardından, Ağustos 2019’da Danimarka’ya planlanan bir ziyaretini iptal etmişti. Trump daha sonra Twitter’da, “Başbakan Mette Frederiksen’in Grönland’ın satışıyla ilgili görüşmelerle ilgilenmeyeceği yönündeki yorumları karşısında, planlanan toplantıyı iki hafta erteleyeceğim,” diye yazdı.

Grönland, Danimarka’ya ait özerk bir bölge ve kaynak zengini Kuzey Kutbu’na olan yakınlığı nedeniyle her zaman odakta tutuluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir