ABD Başkanı Trump, Çin yetkililerine ‘Uygur’ yaptırımı içeren tasarıyı imzaladı

ABD Başkanı Trump, Uygurlara yönelik baskı politikalarından sorumlu Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı. Çin, “ABD sonuçlarına katlanacak” açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Müslüman Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çin yetkililerine yaptırım uygulanmasını öngören yasayı onayladı.

Trump yaptığı yazılı açıklamada, bazı hükümlerine tam olarak katılmasa da yasayı onayladığını belirtti.

Yasayla Müslüman Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarının sorumlusu olan Çin yetkililerinin ABD’deki mal varlıkları donduruluyor ve bu yetkililere vize yasağı getiriliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan da Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlalleri için bir rapor hazırlaması isteniyor.

“Uygur İnsan Hakları Yasası” adlı yasaya ilişkin tasarı, 15 Mayıs’ta ABD Senatosu’ndan, 27 Mayıs’ta da Temsilciler Meclisi’nden hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların büyük desteğiyle geçmişti.

ÇİN: ABD SONUÇLARINA KATLANIR

Trump’ın yasa tasarısını onaylamasının ardından Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Pekin’in bu adıma “tereddütsüz karşılık vereceği ve ABD’nin de bunun tüm sonuçlarına katlanacağı” belirtildi.

Onaylanan yasa tasarısının, “Çin’in iç meselelerine küstahça müdahale ettiğini” bildiren Dışişleri Bakanlığı, ABD’den “derhal hatalarını düzeltmesini” istedi. Açıklamada, “Bu sözde yasa, Sincan’daki insan hakları durumunu kasten karalamakta ve Çin’in bu bölgedeki politikasına art niyetle saldırmaktadır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir