ABB, Milli Mücadele’nin dönüm noktası olan Polatlı Duatepe’de söyleşi programı gerçekleştirdi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos Zaferi’nin 98. yıl dönümünde Polatlı Duatepe’de söyleşi programı gerçekleştirdi. Akademisyen Prof. Dr. Tufan Gündüz’ün “Zafere Giden Yol: Duatepe” isimli söyleşisi, Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden ve ABB TV’den canlı yayınlandı. Anıt yoluna sıralanan meşaleler Duatepe’yi aydınlatırken, gençlerin ellerinde dev Türk Bayrağıyla alana giriş yaptığı anlar da görsel bir şölen oluşturdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi,  30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları için Milli Mücadele’nin dönüm noktası olan Polatlı Duatepe’de söyleşi programı gerçekleştirdi.

ABB TV ile Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanan program izleyicilerden yoğun ilgi gördü.

“ZAFERİ GETİREN ATLARIN NALLARI ALTINDANDI”
Tayfun Gündüz
Prof. Dr. Tayfun Gündüz

Büyük Taarruz’un 98. yılı münasebetiyle hazırlanan söyleşi, Akademisyen Prof. Dr. Tufan Gündüz’ün anlatımıyla gerçekleşti.

Tufan Gündüz, tüm zaferlerin bir bütün olarak ele alınması gerektiğini belirterek “30 Ağustos Büyük Taaurruz’un zaferle sonuçlandığı gün. Fakat bunu bağlamından kopararak düşünmemek lazım. Yani aslında milli mücadele bir bütündür. Bunun içerisinde Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışından, asker toplama gayretlerinden, düzenli orduların kurulmasından, silah ihtiyaçlarının karşılanması, mali sorunlarının giderilmesi gibi son derece çetrefilli bir süreçten geçtik. Bunların hepsi bir bütündür.” dedi.

Gündüz ayrıca kültürlerin başkentlerden yayılacağının altını çizerek şu ifadelere yer verdi: “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kültürel faaliyetlere artık başlaması gerekiyordu. Bu yolda atılacak adımları, hem Ankara kültürünün tanıtılması açısından hem de Ankara dışındaki kültürlerin Ankara’ya getirilmesi bakımından önemsiyorum. Buna bir an önce başlanması gerekiyordu. Çünkü kültürler başkentlerden yayılır, moda ve her şey başkentten yayılır. Ankara’nın böyle bir misyona artık ulaşması gerektiğini düşünüyorum. Zafer Bayramı için ise şunu söyleyebilirim. Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nun çok güzel bir beyiti var. ‘O zaferler getiren atların nalları altındanmış, gidişleri akına, gelişleri akındanmış.’ Büyük Taarruz’u başlatan ve bize o zaferi getiren atların hepsinin nalları altındandı.”

Duatepe

DUATEPE’Yİ MEŞALELER AYDINLATTI

Milli Mücadele ruhunu derin bir şekilde hissettiren “Zafere Giden Yol: Duatepe” isimli söyleşinin yapıldığı alana 50 genç ellerinde 100 metre uzunluğunda Türk Bayrağıyla giriş yaptı.

Anıt yoluna sıralanan meşaleler Duatepe’yi aydınlatırken, alana asılan dev Türk Bayrağı ve Atatürk posteri de muhteşem görüntüler oluşturdu. Söyleşi bitiminde şehitlerin ruhuna Kuran-ı Kerim tilaveti okundu, Duatepe’de dualar yükseldi.

30 Ağustos Zafer Bayramı yıl dönümünün bu yıl pandemi sürecine denk gelmesi nedeniyle vatandaşlara kapalı olarak düzenlenen program, Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden ve ABB TV’den canlı yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir