AB liderleri 750 milyar euroluk ‘korona paketi’ için anlaştı

AB içinde ‘tutumlular’ olarak adlandırılan beş ülkenin itirazları sonucu görüşmeleri uzayan 750 milyar euro değerindeki ‘Koronavirüs Onarım Fonu’ liderlerin dört günlük zirvede vardığı anlaşma sonucu çıktı.
Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen.

Avrupa Birliği (AB) liderleri Brüksel’de 4 gün süren zirvenin ardından 750 milyar euro değerinde “Koronavirüs Onarım Fonu” üzerinde anlaştı.

Euronews‘in haberine göre rekor seviyedeki fon, salgından en fazla etkilenen AB üyesi ülkelere kredi ve hibe olarak dağıtılacak.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel kararı Twitter üzerinden “Anlaşma!” yazarak duyururken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, “Bugün Avrupa için tarihi bir gün” ifadelerini kullandı.

Zorlu ve gergin geçen zirvenin ardından liderlerin, mutabık kaldıkları kararın oylanması sırasında birbirleriyle dirsek tokuşturdukları ve şakalaştıkları görüldü. Belçika Başbakanı Sophie Wilmes, “AB, geleceği için daha önce hiç bu kadar yatırım yapmamıştı” dedi.

Zirvenin en çok tartışılan konularından biri de kurtarma fonu içerisindeki hibe miktarı oldu. AB Konseyi’nin ilk teklifinde 500 milyar euroyu bulan hibe miktarı bazı üyeler tarafından reddedildi.

“Tutumlular” olarak da adlandırılan Hollanda, Avusturya, Finlandiya, İsveç ve Danimarka, hibelere karşı çıkarken ihtiyaç duyan AB ülkelerine “koşullu” biçimde kredi verilmesini ve bunların ileride geri ödenmesini istiyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir