Miçotakis: Bugün İstanbul’da gerçekleşen şey güç değil, zayıflık göstergesidir

Yunanistan Başbakanı Miçotakis Ayasofya’nın cami olarak hizmete girmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün İstanbul’da gerçekleşen şey güç değil, zayıflık göstergesidir” ifadelerini kullandı. Bu arada Ayasofya için Yunanistan ve ABD’deki Ortodoks kiliselerinde matem çanları çaldı.

Ayasofya’da 86 yıl aradan sonra ilk kez Cuma namazı kılınması Yunanistan, ABD ve Güney Kıbrıs’ta öfke ve üzüntü ile karşılandı. Yunan Kilisesi’ni yasa sokan olay nedeniyle ‘matem’ çanları Ayasofya için çaldı. Yunanistan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hieronimos, Cuma namazının kılındığı 24 Temmuz Cuma gününü, Hristiyanlık ve Yunanistan adına yas günü ilan etti.

GÜÇ DEĞİL ZAYIFLIK GÖSTERGESİ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ERT televizyonuna verdiği demeçte, “Bugün (Ayasofya’da) yaşananlar gücün değil zayıflığın göstergesi” ifadelerini kullandı.

“Doğu Akdeniz’de barışı tehdit eden Türkiye gibi bir sorun kaynağı ile” mücadele ettiklerini söyleyen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi gibi eylemlerle 21. yüzyıl kültürü incindi. Bugün İstanbul’da yaşananlar bir güç gösterisi değil, bir dünya mirası anıtının ihtişamını gölgede bırakamayan ancak evrensel değerlere leke bırakan bir zayıflık belirtisidir. Bu nedenle evrensel olarak kınanmalıdır. Biz Rum Ortodoks Hristiyanlar için Ayasofya, bugün özellikle her zamankinden daha fazla kalbimizde yer alıyor. Hüznümüzü güç, sükunet ve birliğe dönüştürüyor” ifadelerini kullandı.

AB KOMİSYONU

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, “Türkiye, nihai kertede daha geniş jeopolitik hedefinin ne olacağına ve gelecekte kiminle birlikte yürümek istediğine karar vermeli. Ayasofya konusunda “Bir Yunan olarak öfkeli hissediyorum. Zor bir gün ve eminim böyle düşünen sadece ben değilim. Bugün Ayasofya’da olanlar yanlış başlangıç.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir