3 aylık turizm istatistikleri korona dolasıyla açıklanmadı

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), Nisan-Haziran  dönemi turizm istatistik sonuçlarını koronavirüs dolasıyla anket çalışması yapılamadığı gerekçesiyle açıklamadı.

TUİK’den konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle: “Turizm İstatistikleri kapsamında başta turizm geliri ve turizm gideri olmak
üzere ziyaretçilerin profillerinin ve gezi niteliklerinin belirlenmesi amacı ile sınır kapılarında çeyreklik dönemler itibariyle çıkış yapan ziyaretçiler ve vatandaş giriş anketleri uygulanmaktadır. Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan
Koronavirüs (COVID-19) salgını ile mücadele kapsamında sınır kapılarının kapatılması nedeniyle ikinci çeyrekte (Nisan-Haziran dönemi) anket çalışmaları gerçekleştirilememiştir.

Ulusal Veri Yayınlama Takvimine göre 29 Temmuz 2020 tarihinde saat 10:00’da yayımlanması planlanan “Turizm İstatistikleri, 2. Çeyrek: Nisan-Haziran, 2020″ haber bülteni, bültende yer alan verilerin elde edildiği anketler sınır kapılarının kapalı olması nedeni ile gerçekleştirilemediği için yayımlanamayacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir