20 yaşındaki Barış Çakan kalbinden bıçaklanarak öldürüldü

Ankara Etimesgut’ta Barış Çakan adlı bir genç kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Olayla ilgili Çakan’ın ailesi Kürtçe müzik dinlediği için üç saldırganın hedefi olduğunu açıkladı. Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada ise olayın Çakan ve arkadaşının bir araç içince ezan dinleyen kişilere müdahalesi ile başladığı iddia edildi.

Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi’nde dün akşam saatlerinde arkadaşlarıyla parkta oturmak için evden çıkan 20 yaşındaki Barış Çakan, Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle üç kişilik bir grubun saldırısına uğradı.

Saldırı sonucu kalbinden bıçaklanan Çakan olay yerinde vefat etti. Üç saldırganın ise gözaltına alındığı öğrenildi. Ağrı Patnos’lu Barış Çakan’ın kuzeni Doğan Çakan, daha önce Kürtçe müzik dinledikleri için kendilerinin de saldırıya maruz kaldığını belirtti.

VALİLİK: KÜRTÇE YÜZÜNDEN DEĞİL

Ankara Valiliği’nden bu sabah olayla ilgili olarak yapılan açıklamada ise olayın nedeninin Kürtçe müzik dinlemek olmadığı belirtildi. Valilik açıklamasında olayın Çakan ve yanındaki B.A. adlı arkadaşının bir araç içinde ezan dinleyen üç kişiye müdahalesi sonucu yaşandığı belirtildi. Valilik açıklaması şöyle:

“31.05.2020 Pazar günü akşam saatlerinde meydana gelen, bıçakla adam öldürülmesi olayıyla ilgili olarak sosyal medya üzerinden kasıtlı ve yanlış iddiaların paylaşıldığı müşahede edilmesi nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır. Maktulün arkadaşı B.A. alınan ilk ifadesinde olayın bu şekilde başladığını belirtmektedir.
Diğer yandan olayla ilgili şüpheliler derhal gözaltına alınarak gerekli adli süreç Cumhuriyet Savcılığı talimatları doğrultusunda detaylı bir şekilde sürdürülmektedir. Konunun başka mecralara çekilerek tahrik unsuru olarak kullanılmasının iyi niyetten uzak olduğu aşikârdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir